Nu is deze berekening niet helemaal waar, omdat gierzwaluwen lang niet altijd 75 dagnn achtereen boven hetzelfde stekkie blijven hangen- Ze hebben een hekel aan kou, regen en harde wind en bij een flinke depressie zoeken ze de kortste weg naar betere gebieden, vaak dwars door de depressie heen. In Engeland hebben ornithologen het menu veel en zorgvuldig onderzocht- In één gram komen 500 in- sekten voor, elk maaltje bestaat uit een samenge steld etentje van tussen de 300 en 1000 insekten. zo'n pakketje voedsel bevat een enorme variatie; bij het onderzoek werkte één entomoloog vele jaren aan slechts twaalf maaltijden en noteerde tenslotte een variatie van 400 insekten. Het grote mysterie van de bij nacht verdwijnende gierzwaluwen is ook opgelost. Een Zwitserse onder zoeker vloog met een vliegtuigje met de vogels mee en met een gevoelige radarinstallatie werd tenslotte één vogel gevolgd, waarbij bleek, dat deze een hazeslaapje hield hoog in de lucht. Met een minimum aan energie-gebruik hield hij zich drijvende door het aantal vleugelslagen aan zienlijk te verlagen. Het stemt ons tot grote vreugde het rapport te mogen begroeten van de vogelwerkgroep van de Amsterdamse natuurhistorische vereniging. Aan het Gemeentebestuur van Amsterdam hebben zij een- zorgvuldig gedokumenteerd schrijven gestuurd, waarin verzocht wordt de bebouwingsvoorschriften zodanig te wijzigen of aan te passen, dat een ruimte overblijft voor nestelende gierzwaluwen. Wij zouden slechts wensen, dat dit rapport verder ging naar Den Haag. Maar U kunt alvast helpen door nestkastjes voor gierzwaluwen aan te brengen aan Uw eigen woning. 25/75

Sterna | 1975 | | pagina 27