HET M O S 5 E - G I L D E te R E N E S S E. Ongeveer vijftig jaar geleden is het mosse-gilde te Renesse opgericht. Vroeger waren de leden zeer aktief om het schadelijke gevogelte in toom te houden ten behoeve van de landbouw. De laatste jaren zijn er nog wel veel leden (ongeveer zestig), maar de meesten doen weinig meer aan de vogelvangst. Ieder lid heeft tot plicht per jaar vijftig mussen in te leveren, het mogen ook eitjes zijn, twee eitjes gelden dan voor één mus. Kraaien, eksters en gaaien tellen voor vijf mussen, evenals houtduiven. Merkwaardig is, dat spreeuwen er niet onder vallen, dat vinden ze niet nodig, want er zijn hier geen kersenbogaarden en klein fruit wordt er ook niet ge kweekt. Verreweg het grootste deel van de vogeltjes/eitjes verkrijgt men door het uithalen van nesten, de dode nestvogeltjes bleven wel eens even staan voor ze in geleverd werden, het was dan een vies werkje om ze te tellen. De volwassen kraaien of duiven worden geschoten, de duiven worden dan vaak weer meegenomen om opgegeten te worden, de pootjes snijdt de controleur er dan eerst af, men zou anders meerdere malen met dezelfde vogels kunnen komen. In het verleden subsidieerden de landbouworganisaties het mosse-gilde; aangezien het gewas vaak veel schade ondervond van het gevogelte; vallen houtduiven b.v. in een perceel erwten, dan beginnen ze al aan het zaai goed en veelal blijven ze dan het gehele jaar op de zelfde akker. Of er nu minder schade wordt aangericht, (zijn er mis schien minder vogels?) of omdat het niet meer zo leeft onder de leden, zeker is dat er nog maar weinig vogels worden ingeleverd. Op de jaarvergadering komen de meeste leden nog wel, iedereen krijgt dan een worstebroodje en een paar con sumpties, het biljart is gratis beschikbaar en er wordt 33/75

Sterna | 1975 | | pagina 35