Kom eens op ons eiland kieken, allied is het even mooi zowel in zomer- als in wintertooi Zo sprak de heer R. Beye uit Renesse ongeveer 25 jaar geleden. xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx Sindsdien is er enorm veel veranderd op Schouwen- Duiveland, eerst kwam de ramp, op de kop na over stroomde vrijwel het gehele eiland. Wat tevoorschijn kwam, nadat het water was weggepompt was een vrijwel boomloze woestenij met enorm veel zand, vermengd met zout over de kultuurgrond. Er volgde toen een jarenlang moeizaam herstel, het land werd verkaveld en er werden veel nieuwe wegen gebouwd en wat wel het meest ingrijpend was..... er kwamen grote dammen en niet te vergeten de prachtige Zeelandbrug. Daarmede was Schouwen-Duiveland eiland af, het raakte uit haar isolement. Door de toenemende welvaart werd de auto gemeengoed, massa's toeristen kwamen vooral aan het strand hun vakanties doorbrengen, terwijl tevens de dagrekreatie een enorme vlucht nam. Onderwijl zat men ook hier niet stil, want velen hoopten een graantje mee te pikken van het geld, dat de toeristen inbrachten. Dg winkels werden groter, er kwamen meer vermaak- en horecabsdrijven, de campings groeiden geweldig uit en er werden huizen gebouwd in allerlei var'aties. Uiteraard werd de natuurlijke schoonheid van het land hierdoor geschaad, vooral omdat men vaak te laat tot de ontdekking kwam, wat er verloren was gegaan en dat het waarschijnlijk ook anders gekund had. Er zijn :'nog" mooie plekjes op het voormalige eiland, alhoewel men dat stellig niet "altied" en overal meer kan zeggen. 4/75

Sterna | 1975 | | pagina 6