rkWikM10^^ TERRITDRIUn m gij VOGELS (Naar een artikel in "The world of birds" door Malcolm Ellis). Een vogelterritorium is een gebied dat uitsluitend of in de eerste plaats verdedigd wordt tegen leden van dezelf de soort. Zo'n gebied kan gereserveerd zijn door één dier, door een paar of door een groep. Niet alleen vo gels vormen hun eigen territorium; veel andere dieren hebben het ook. Zo'n gebied wordt soms alleen in het broedseizoen verdedigd, maar het kan ook zijn dat het gebeurt in een tijd, die buiten het broedseizoen valt; ook is het mogelijk dat die verdediging slechts een ge deelte van het broedseizoen plaats heeft. Variaties ge noeg? Neen, want soms verdedigt een vogel een heel jaar zijn territorium. De grootte van het gebied kan ook enorm variëren. Het kan wisselen tussen een paar are voor een klein zangvo geltje en verscheidene mijlen voor een grote vogel, zo als een arend. Ook de grootte van het territorium van dezelfde soort kan enorm variëren. Deze individuele variatie wordt sterk bei'nvloedt door het voedsel. Wan neer dat overvloedig is, dan is er een sterke neiging tot verkleining van het gebied. Bij enige soorten worden de territoriums kleiner als de bevolking zich uitbreidt en groter wordt dan normaal. Het bezetten van territoriums door vogels, maakt dat elke soort de ruimte krijgt, die het behoeft en het voor komt dat de totale voedselvoorraad wordt verkwist of uitgeput raakt. Het bevordert het gebruik van onbenutte woonplaatsen en is een middel ter voorkoming van over bevolking, waardoor de levenskansen worden bevorderd. In de vierde eeuw v66r Christus bestudeerde Aristoteles reeds de verdediging door vogels van hun territorium, maar het was niet v66r het begin van deze eeuw, dat H. Elliot Howard aantoonde dat territoriums een belang rijke functie vervullen in het vogelgedrag, in het bij 26

Sterna | 1976 | | pagina 28