§>o op Schouwen Paasbloem genoemd. Deze naam benadert de werkelijke bloeitijd ook beter dan de echte naam. Het zijn de in het voorjaar, lichtroze bloeiende planten, welke men veel in slootkanten kan vinden. Volgens Kleyn wordt deze (echte) pinksterbloem Stijfselbloem genoemd, Heukels heeft het over Kievitsbloem. Beide namen zijn mij echter nog nimmer ter ore gekomen. Dhr. Boot spreekt in bovengenoemd artikel uit Sterna over Schape bloem of Reigersbloem. Paasbloem kan in het Schouwse behalve op de Pinksterbloem duiden op de Narcis (Nar cissus L. Zojuist vertelde ik dat de Boterbloem op Schouwen Pink sterbloemen genoemd worden. Maar wat zijn dan de planten, welke de Schouwenaren met Butterblommen be- titelen? Hiermee wordt meestal het Speenkruid (Ranun- culus ficaria L. een naast familielid van de scherpe boterbloem) bedoeld. Ook deze plant heeft botergele bloempjes, doch bloeit veel vroeger in 't voorjaar, en blijft veel dichter aan de grond groeien. Een derde ranonkelsoort is de Waterranonkel (onderge slacht Batrachium van Ranunculus), een plantje, dat als het ware op het water drijft. Volgens Heukels noemt men deze plant Püteblomme, ofwel kikvorsbloem. De Lisdodde (Typhia L. voorkomend in slootkanten, kennen we op Schouwen beter als Poe ster s, afgeleid van Lampenpoester s, omdat men vroeger lampeglazen met de lange vruchtkoven reinigde. Tegenwoordig ziet men deze "poesters" vaak voor de sier gebruikt. De Scharenslijper welke we vaak op vochtige plaatsen tegenkomen, heet officieel Gele lis (Iris pseudacorus L. Deze Schouwse naam duidt waarschijnlijk op de scherpe bladkanten. De Harlekijn (Orchis morio L. een orchidee-soort welke op Schouwen nog wel plaatselijk voorkomt, wordt Koekoeksbloem genoemd. De reden waarom is mij on bekend. Van de eigenlijke Koekoeksbloemsoorten (Lych nis L. en Melandrium Roehl. zijn mij geen typisch Schouwse benamingen bekend. De Moerasandoorn (Stachis palustris L. is een plant met roze lipbloemetjes, welke langs waterkanten en

Sterna | 1976 | | pagina 32