D6 wspoeDiGina van net xemtomm By vogsls dg6l2 Het vriendelijke roodborstje, in menige tuin heel ge woon, is één van de vogels, die erg op zijn terrein ge steld is. Daardoor is het zeer bngewoon om twee vol wassen roodborstjes in dezelfde omgeving aan te tref fen. Gedurende de lente gebruiken de mannetjes hun zangtalenten om hun eigendomsrecht op het territo rium te verkondigen en de rode borst wordt niet ge bruikt om bij hun vrijage de indruk van kracht te geven, maar om de vijanden af te schrikken. Na de broedtijd vormen zowel het mannetje als het wijfje een territo rium en ze vechten hartstochtelijk om het bezit er van. De gemiddelde grootte van het territorium van een roodborst is ongeveer 72 are. David Lack heeft met zijn proefnemingen aangetoond, dat zelfs een bosje rode veren, geplaatst in een rood borstjes-territorium door deze vogels fel wordt aan gevallen. Hij begon zijn experimenten met een opgezette rood borst in het territorium van een gevestigde soortgenoot te plaatsen en constateerde dat de naderende rechtma tige eigenaar de "indringer" bedreigde en tenslotte aanviel. Eens was het opgezette exemplaar zo hevig geattakeerd, dat de kop van de romp was afgevallen. Toch zette de territoriumhouder zijn aanvallen nog voort. Om te ontdekken of het roodborstje zelfs een nog verder verminkt exemplaar zou aanvallen, verwijderde Lack de verdere lichaamsdelen van het slachtoffer, totdat enkel een bosje rode borstveren overbleef, dat hij op een takje bevestigde en waaraan hij een schacht van een veer toevoegde, als pootje. Lack merkte op dat dit samenstel even effectief was voor het opwekken van agressieve uitingen bij het roodborstje, als een com plete vogel. Wanneer echter een onbeschadigde roodborst met een bruingeschilderde borst werd neergezet, dan reageerde de territoriumhouder niet.

Sterna | 1976 | | pagina 34