SS Howard bewees dat de vogelzang, waarvan men vroeger dacht dat ze gebruikt werd bij het liefdesspel, hoofd zakelijk ten gehore wordt gebracht om het eigendoms recht van het territorium aan te kondigen. Een manne tjesvogel zingt gewoonlijk enkel in zijn eigen territo rium. Daardoor is de gemakkelijkste manier om het broedgebied van vogels in kaart te brengen, het note ren van de plaats waar ieder zingt. De zang verkon digt aan vijandige mannetjes en aan vrouwtjes op zoek naar een echtgenoot, dat het gebied al bezet is. Afgezien van de zang verkondigen vogels hun territo riumrechten op veel verschillende manieren. Watersnippen vliegen tot een aanzienlijke hoogte boven hun grondgebied en storten zich dan in een snelle, dwarrelende duik naar de aarde, terwijl ze met hun staartveren een trommelend geluid maken. De houtduif en de veldleeuwerik volvoeren beiden ver bazingwekkende vluchten. Sommige kolibri's vliegen in zwermen zo bochtig, dat ze door een onzichtbare draad naar een centraal punt verbonden schijnen te zijn. Gedurende deze vluchten flikkert hun schitterende, metaalkleurige halskraag en waarschuwt mogelijke vijanden. Het nestelgebied van roofvogels kan in grootte varië ren van een paar vierkante meters van een klif of rots, zoals bijvoorbeeld bij gieren, tot een uitgestrekt, groot gebied bij sommige arenden. Zoals we in het begin schreven worden nestterrito riums in het algemeen verdedigd tegen vogels van de zelfde soort, maar soms worden ook anderen wegge jaagd. Dit is het geval bij de harpij, een soort arend, die in Zuid-Amerika voorkomt. Zij die deze hebbe lijkheid vertonen, hebben hun nesten zelden minder dan 16 km van elkaar verwijderd liggen. De studie van het territorium van vogels, hun overle vingskansen en hun wijze van organisatie, is nog pas begonnen. Er is nog veel onderzoek nodig voor we alles ten volle zullen hebben begrepen. A. C. de Jonge.

Sterna | 1976 | | pagina 35