52 duintopje was het mogelijke nestgebied te over zien. Een leeuwerikachtige vogel kwam aanvliegen, schrok en liet zich met de stevige wind een eind meedrijven zodat ik hem niet meer zag. Een vijf minuten later kwamen ver van mij af twee vogels met voer in een top van een denneboom zitten. Zelfs met de kijker was het niet met 100 zeker heid vast te stellen dat het de boomleeuweriken waren. Vanaf de dennen vlogen ze onopvallend het perk in en be gonnen dan te lopen, naar later bleek, in een heel andere richting dan het nest lag. Door hun schutkleur zijn ze ont zettend moeilijk te volgen, zodat ze een paar keer kans gezien hebben hun jongen ongemerkt te voeren. Nadat ik echter vanaf een lagere plaats een vogel op een andere plaats zag lopen, verwachtte ik het nest daar ongeveer. Ze hielden er kennelijk ook niet van, dat ik zo hoog zat. En jawel, onder een schaduwgevend zilver populiertje van een halve meter lagen open en bloot twee jongen, hetgeen voor een tweede broedsel zelfs wel erg weinig is. Gedurende enige dagen heb ik het nest geobserveerd. Het viel ook nu op dat de vogels, die niet schuw waren, een heel stuk liepen om het nest niet te verraden. Daarbij kraakten de kurkdroge takjes en sprietjes onder hun poot jes. De jongen begonnen al heel gauw om voedsel te bede len. De voedselfrequentie werd duidelijk gestoord als er één van de vele eksters, die de Domeinen bevolken, in de buurt was. Eén keer was de angst van de ouders zo groot, dat naast de waarschuwende geluiden van de moeder, de vadervogel boven in een boom zacht begon te zingen. Ge lukkig gingen alle gevaren voorbij vooral ook doordat de jongen een geweldige schutkleur bezitten, die ze in het vegetatiearme gebied bijna niet doen opvallen. Nadat de jongen het nest verlaten hadden, vlogen de ouden in het gebied nog met voer in de bek rond, zodat mag wor den aangenomen, dat er twee boomleeuweriken met succes zijn grootgebracht. Hopenlijk verheft in 1977 ook weer een boomleeuwerik zich jubelend in de lucht. W. K.

Sterna | 1976 | | pagina 54