54- De volgende dag kwam er 's morgens om 8. 30 uur nog 'n leeftijdgenootje bij en alweer 's avonds, nu ca. 19.00 uur, vader zwaan, gebracht door de politie van Monster. Als klap op de vuurpijl (we hadden ons net schoon geboend en andere kleren aangetrokken) ging twee uur later de te lefoon en kregen we te horen dat ook moeder zwaan was gesignaleerd, eveneens stijf onder de olie. Laatstgenoem de moesten we echter zelf vangen, omdat niemand anders het durfde. Thuisgekomen wierpen we ons met 'n diepe zucht op dit zware karwei, het was toen ca. 22. 30 uur. En een karwei wils het, met complete worstelpartijen, want U begrijpt, dat pa en ma zwaan er zo hun eigen ideeën op na hielden. Gelukkig was de overwinning (om ca. 0. 30 uur) aan onze kant, hoewel dat ons nu niet direct aan te zien was: van top tot teen onder de olie, gescheurde kleren (zwanenagels zijn zeer doeltreffend hiervoor), diepe kringen onder de ogen en een gebroken rug! Teepol is een 'milde' detergent, die sommige oliever ontreinigingen bij vogels goed afneemt en de structuur van de veren niet erg aantast. Ook pa en ma zwaan kregen 'n snoepje toe voor de darmen en daarna de schuur in op een heerlijk bed van stro. Geluk bij een ongeluk was het prachtige droge en warme weer, waardoor de behandeling in de achtertuin kon plaats vinden. Men moet er niet aan denken wat een troep het zou zijn geworden, wanneer wij onze toevlucht hadden moe ten nemen tot de keuken, die uiteraard qua ruimte en in richting volkomen ongeschikt is voor dit soort operaties op grote schaal! Aandoenlijk was het weerzien met hun kroost. Eén voor één hebben wij de jonge zwanen bij de ouders in de schuur gebracht. Met hoge geluidjes en sierlijke kopbewegingen vond de herkenning plaats. De volgende ochtend vonden wij het kleinste jong dood. Het had teveel olie binnengekregen, de ontlasting was bruinzwart. En de daarop volgende dag stierf ook het tweede jong, jammer! Enfin, met goede moed houden we

Sterna | 1976 | | pagina 56