meest bekende "onkruid" dat we kennen. Uit de veelheid van streeknamen (in Nederland zijn ruim 120 namen voor deze plant in gebruik) noem ik voor Schouwen: Beddezee- ker, Melkwied en Paardensla. De naam Paardebloem kreeg de plant omdat het een gewild voer voor paarden was. Ook de naam Paardensla (eigenlijk Paardensalade is hiermee verklaard. Beddezeeker, of netter gezegd "Bed-urineerderslaat op een oud gebruik de plant te gebruiken als urineafdrijvend middel. De volgens Heukels geldende naam Melkwied voor de Paardebloem wordt wel gebruikt, doch in het algemeen wordt er de Melkdistel (Sonchus L. mee bedoeld, in het bijzonder de Akkermelk distel (S. arvensis L. Zowel Paardebloemen als Melk- distels bevatten een wit melksap. "Wied" zou kunnen slaan op de kleur van dit melksap, doch waarschijnlijk wordt het gebruikt in de betekenis van onkruid (vgl. het werkwoord "wieden"). Naast de Paardebloem kennen we ook de Koeieblomme. Hiermee wordt het Madeliefje (Bellis perennis L. be- doeld. Over de verklaring van deze officiële naam bestaat overigens geen eenstemming. "Made'! betekent volgens het woordenboek: weide, gras- of hooiland. Juist op deze plaatsen treffen we het plantje veel aan. "Made" kan ech ter ook afgeleid zijn van "maagd". In het oosten des lands en in het buitenland komen namen als Mariabloempje voor, hetgeen in verband gebracht wordt met de Heilige Maagd Maria. De grote witte bloem van de Margriet (Chrysanthemum leucanthemum L. met een geel hart in het midden, is de aanleiding geweest dit geheel te vergelijken met het oog van een dier. Op deze wijze ontstond onder meer de Schouwse naam Kalversogen. Het Klein kruiskruid (Senecio vulgaris L. zeer algemeen voorkomend op alle mogelijke soorten terreinen kennen de Schouwenaren onder de naam Eksuun of Eks (e )juun. Volgens Kleyn is dit een verre verbastering van de Latijn se naam. Interessant is ook de naam Kruiskruid. Om deze naam te verklaren moeten we teruggaan naar de vroegere Duitse naam van de plant: Greiskraut. Uit deze naam is het Nederlandse Kruiskruid ontstaan. "Greis" betekent grijsaard. Als we de Latijnse naam Senicio ontleden, ko men we tot hetzelfde resultaat: Senecio is afkomstig van

Sterna | 1976 | | pagina 58