"senex", hetgeen ook gr ij saard beduidt. Dit grijs slaat op de zaadpluizen, die de planten na hun bloeiperiode een grauw en grijs aanzien geven. De namen Kankers en Kankerbloemen voor de Klaproos (Papaver rhoeas L. heeft de plant gekregen, omdat men vroeger de bloemblaadjes gebruikte om kanker te bestrij den. Alleen voor het eiland Tholen vinden we in de litera tuur een afwijkende, zelfs tegenstrijdige verklaring; men meende kanker te zullen krijgen als men de steel in de mond nam. De zeer hardnekkige grassoort Kweek (Elytrigia repens Nevski) staat op Schouwen bekend onder de naam Trekgos ("gos" gras). Een andere grassoort, Trilgras (Briza media L. komt maar op een paar plaatsen op Schouwen voor. De naam Bevertjes slaat evenals de officiële naam op het feit dat de aartjes bij het geringste zuchtje wind gaan trillen en beven. Van een aantal planten worden in het werk van Heukels bepaalde namen voor Schouwen opgegeven, welke bij mijn weten niet meer in gebruik zijn. Als er lezers zijn, welke het gebruik van deze namen kunnen bevestigen, zou ik dit gaarne van hen vernemen. Het betreft: Kattedoorn (Ononis spinosa L. - Hetegaal, Kraaidoorn Smalle weegbree (Plantago lanceolata L. - Hondsribbe, Ezelsoren Wilde Bertram (Achillea ptarmica L. - Koosekruid (Koortskruid) Akkerwinde (Convolvulus arvensis L. - Majewinde Haagwinde (Calystegia sepium R. Br. - Heggetouwe, Maaiwinde Herderstasje (Capsella bur sa-pastoris Med. - (Wilde Grutten Klein Hoefblad (Tussilago farfara L. - Beverblaeren, Dokken, Dokkeblaeren Tot slot twee zoutminnende planten, de Zeeaster of Zulte en het Zeekraal. De Zeeaster (Aster tripolium L. wordt op Schouwen bijna altijd aangeduid met Lamsoor. Dit geeft soms aanleiding tot verwarring, daar de naam Lamsoor officieel toebedeeld

Sterna | 1976 | | pagina 59