Hoe neten oe vuuLten op scnouwen? slot 6/ De planten, welke in deze laatste afle vering van de "vuulten"-serie aandacht krijgen, vindt rnen hoofdzakelijk in on ze duinen en bossen. Opmerkingen over het mogelijk ontbreken van bepaalde streeknamen van planten in deze serie, alsmede eventueel voorkomende on juistheden worden zeer op prijs gesteld. Mijn adres is: Irenestraat 29 te Haam stede. Hoelang zullen de volksnamen van plan ten nog in gebruik blijven? Waarschijn lijk is het gebruik van deze namen een aflopende zaak. In het boek van Heukels, uitgegeven in 1907, vinden we een groot aantal streeknamen voor Schouwen ver meld, welke thans in onbruik blijken te zijn geraakt. Dat deze namen, welke vele eeuwen algemeen gebruikt zijn, in zo'n kort tijdsbestek als 7 0 jaar geheel uit de volksmond verdwenen zijn, voor spelt niet veel goeds voor de toekomst van onze overgebleven volksnamen. Aronsstaf is een verdwenen naam voor de Konings kaars (Verbascum thapsus L. Beide namen slaan op de statige, recht omhoog rijzende bloeistengel. Bekend bij diverse vooraanstaande Schouwse planten de skundi gen waren evenmin de namen Flerecijnkruid en Haantjes-en-hoentjes voor Zevenblad (Aegopodium podagraria L. Deze plant vond bij de Middeleeuwse beoefenaars der geneeskunst gretig aftrek, met name voor de bestrijding van jicht. Speciaal werd het kruid aangewend bij podagra (vgl. de wetenschappelijke soortnaam), een soort jicht aan de benen. Deze kwaal werd in de volksmond flerecijn genoemd; de plant die

Sterna | 1976 | | pagina 63