62 deze ziekte genas heette dus Flerecijnkruid. Haantjes-en-hoentjes vinden we behalve voor het Ze venblad ook genoteerd voor de Ratelaar (Rhinanthus L. In de bouw en de vorm van deze halfparasiet (de plant onttrekt voedsel uit graswortels) zag men aller lei vogelvormen; zo ontstond onder meer de Schouwse naam. De gekartelde bladeren van de Ratelaar zien er uit als een Hanekam, hetgeen voor de Schouwena- ren aanleiding is geweest de plant zo te gaan noemen. Voor Leverkruid (Eupatorium cannabium L. ook wel Koninginnekruid genoemd, vinden we in het werk van Heukels de namen Jeneverkruid en Jeneverbloem. Wat de plant kennelijk met jenever te doen had, heb ik niet kunnen achterhalen. Ook deze plant vond toepassing in de volksgeneeskunde, met name ter bestrijding van leverziekten en geelzucht. Als men op de jonge stengels van het Bitterzoet (Sola- num dulcamara L. kauwt, verandert de aanvankelijk bittere smaak in een zoete. De plant bevat namelijk een bitter soort glycoalcaloi'de, wat onder invloed van speeksel in suiker gesplitst wordt. Heukels vermeldt de naam Walschot: een plant welke langs wallen groeit en lange scheuten (schot) maakt. Van dhr. Boot heb ik de namen Frankhout en Ellefrank, de laatste naam speciaal voor Duiveland. De eigen schap, dat de plant zich aan omringende planten optrekt, dus rankt, vinden we terug in beide namen. Frankhout slaat op de houtachtige delen die de plant bevat. De naam Ellefrank heeft te maken met elf of alf, in de zin van geest of spook, omdat de giftige plant met deze alven in verband werd gebracht. Blommetjes-van-zeven-kwartier is een oude, waar schijnlijk ook niet meer onder de bevolking levende benaming voor het Guichelheil (Anagallis arvensis L. De korte tijdsduur, dat de bloempjes geopend zijn, komt in deze naam tot uitdrukking. De roodkleurige, muur-achtige bloempjes zijn aanleiding geweest de plant met Rode muur te betitelen, een naam welke nog steeds wordt gebruikt. Van de Veldereprijs (Veronica arvensis L. vermelden zowel Heukels als dhr. Boot de naam Vogeldarm. Men

Sterna | 1976 | | pagina 64