63 vergeleek de over de bodem liggende stengels met de darm van een vogel. De naam Duimpjeskraak welke volgens Heukels voor de Eikvaren (Polypodium vulgare L. op Duiveland gangbaar is, heb ik door niemand bevestigd gekregen. Wellicht een verbastering hiervan is de naam Duve- krak, welke op Schouwen nog wel gebruikt wordt voor dit var entje. Veel bekender onder de Schouw se bevolking zijn de nu volgende benamingen. Fluitekruid-planten (Anthriscus sylvestris L. kent men beter onder de naam Toeters. Na enige bewer king van een dikke stengel van deze plant is hierop een toeterend geluid voort te brengen. Ook als tuinplant is het Muurpeper (Sedum acre L. erg bekend. Maar als je 't eenmaal hebt, raak je het nooit meer kwijt, het heeft het Eeuwig(e) leven zoge zegd. Dat het Jacobskruiskruid (Senecio jacobaea L. een minder aangename geur heeft, komt tot uitdrukking in de naam Stinkers. Met het blauwbloemige Glidkruid (Scutellaria galericu- lata L. zal men eertijds ongetwijfeld getracht heb ben de duivel te verjagen, getuige de naam Blauwe godsgenade. De bekende Paardestaart (Equisetum arvense L. von den de Schouwenaren vroeger kennelijk meer lijken op een Kattestaart. Balletjesvuulte vond men een toepasselijker naam dan Zwarte nachtschade (Solanum nigrum L. vanwege de balronde zwarte besjes. Het feit dat de stervormige bloemen van het Vogelmelk (Ornithogalum umbellatum L. juist op duistere dagen geopend zijn heeft de plant de naam Nachtsterren op geleverd. De naam Groezemoeze voor Muur (Stellaria graminea L. vinden we in geen der geraadpleegde boeken voor ons schiereiland opgegeven. Wel maakt men melding van Hoezemoeze voor Walcheren, waarvan de op

Sterna | 1976 | | pagina 65