plaatst naar Volkerak, Krammer en Ooster schelde. Het moet worden toegeschreven aan de omstandigheden dat gebieden zijn drooggevallen, terwijl andere gebie den waar nog voldoende voedsel is dit door de diepte voor deze vogels onbereikbaar is geworden. Voedsel De belangrijkste voedselbron voor de afsluiting waren de bodemdieren, nu zijn dat zeegrassen de grote wie ren en ook wel vissen, dat zijn de oorzaken voor de verandering der vogelsoorten in de huidige Grevelin- gen. Verwacht wordt dat het aantal plantenetende vogels nog zal toenemen, omdat hun voedsel zich nog steeds uit- br eidt. In het algemeen is gekonstateerd dat de vogels die uit het Grevelingengebied zijn vertrokken zich elders in het Deltagebied hebben gevestigd, terwijl er nieuwe vogels in het Grevelingenmeer zijn bijgekomen, zodat het Deltagebied er in zijn totaliteit op vooruit is gegaan, aldus het rapport van de Deltadienst opgesteld door de biologen drs. H. L. F. Saeijs en H. J. M. Baptist. Helder water Gebleken is ook dat het Grevelingenmeer een belang rijke vluchtplaats is voor zee-eenden, die voor de kust door verontreiniging van het water (olie) werden ver dreven. De vogels die duikend hun voedsel verzame len, profiteren van dit meer, door het wegvallen van de stroom is het water namelijk veel helderder gewor den. Dit heeft ook een toename van enkele kleine vissoorten en van planten tot gevolg gehad. Tenslotte ontstaan er op het drooggevallen land nieuwe mogelijkheden voor allerlei landvogels, vooral op die plaatsen in het schor, waar spontane vegetatie-ontwik keling plaatsvindt. Staatscourant 8-10-'76 met dank aan de heer L. F. van Wijck.

Sterna | 1976 | | pagina 70