GEI"! SPREEUW y werden de vleugels weer langzaam toegeklapt. Ofschoon ik wel ongeveer vermoedde welke bedoeling er achter deze manouevre stak, wilde ik mij hierover volkomen zekerheid verschaffen en passeerde na een uur opnieuw. Precies dezelfde reactie oproepend. Dit spelletje werd nog diverse malen met dezelfde resultaten herhaald. Daarenboven vertoonde het dier delzelfde kunsten wan neer iemand het vertrek op enkele meters afstand betrad, evenzo indien er op de vloer werd gestampt. Resumerend valt uit het bovenbeschreven gedrag van de vlinder te concluderen dat deze instinctief reageerde op ongewone prikkels, zij het een luchtverplaatsing of trillingen, vibratie, door een onverwachte, snelle actie alsmede het tonen van de schrikkleuren geel en zwart, vergelijk wespen e. a. In tegenstelling tot die van de rups, heeft de afweer van de vlinder een preventief karakter en is daardoor effectiever. De snelle en grillige vlucht is eveneens in dit raam te passen. Weer een voorbeeld hoe een volkomen weerloos individu zich weet te be schermen tegen de predatoren. Natura docet! W. J. Boer Leffef. Woensdagmiddag 19 november j.l. was een miezerige troosteloze middag, althans wat het weer betrof. Het was zo'n middag dat je blij was wat aardappelen over te hebben om de vogels te kunnen lokken. Af en toe op kijkend van een boek, bracht het drukke gedoe van mus sen en spreeuwen de nodige afleiding. Frappant, dat die grauwe mussen zelfs in het groen van het gras nauwelijks te onderscheiden waren van de vele dorre afgevallen elzebladeren, die in verband met grote tuinpassiviteit mijnerzijds al geruime tijd lagen te rotten. Was dit de

Sterna | 1976 | | pagina 9