voor Natuurbeheer (Leersum) uitgegeven rapport in handen, waarin L.J.M. Butot vermeldt, dat de bekende Zierikzee- se arts Job Baster zo omstreeks 1760 van het Kaaskenswa- ter bij Zierikzee een voor de wetenschap nieuwe slak (Turbo stagnalis) heeft beschreven. In beide gevallen werd en wordt de nieuwe naam vast ver bonden aan het nieuwe exemplaar, dat daaron ook het type exemplaar heet. Wie later zeker wil zijn, of hij een exemplaar heeft gevonden, dat dezelfde naam moet dragen, kan dit altijd vergelijken met het type-exemplaar, dat alleen om die reden al uitermate belangrijk is. Nu kan zo'n type-exemplaar wel eens verloren raken. Ze ker is dit in vroegere tijden geschied, toen men nog niet zo'n grote waarde hechtte aan het begrip type-exemplaar. Een mogelijkheid om later - en in het geval van de slak - heel veel later - toch nog een exemplaar te bemachtigen, dat met het meeste recht aanspraak kan maken op de juiste naam, is een exemplaar van de soort te gaan verzamelen op die plaats, waarvan hij vroeger beschreven is, de z.g. type-localiteitDit aspect geeft aan deze vind plaatsen een apart, wetenschappelijk karakter van een zo grote waarde, dat de heer Butot m.i. terecht een plei dooi houdt voor het verkrijgen van een overzicht van alle type-localiteiten in Nederland. Leiden JMennema 30+ Graag danken wij allendie hun kontributie over 1978 reeds betaald hebben en zeer speciaal hen die er wat meer van maakten. Tevens vragen wij met een beetje klemdiegenen die nog moeten betalendit zo spoedig mogelijk te willen doen. Onze kontributie is zó laag, dat het niet doenlijk is, u persoonlijk een herinnering te sturen. Maakt u het even in orde? Hartelijk dank!

Sterna | 1978 | | pagina 16