29 Hoewel het slechts mogelijk bleek alleen de duinstrook Haamstede - Burgh - Westenschouwen (Domein) in dit onder zoek te betrekken meende de heer Leffef hieruit toch wel een nagenoeg volledig beeld van de vlinderfauna van het gebied te kunnen verkrijgen. Met het onderzoek kon al in het begin van 1961 worden aan gevangen. Gewerkt werd met een drietal zelfvangende licht vallen (ook vanglampen of moth-traps genoemd). De nacht vlinders vliegen aan op het licht en komen in de vangbak terecht waar ze worden bedwelmd, om de volgende morgen te worden gedetermineerd, geteld, en indien nodig te worden opgezonden aan de heer Leffef. Deze was overigens dikwijls zelf in Schouwen voor waarnemingen op het gebied van dag vlinders, voor het werken met de pomplamp of lichtscherm in moeilijk bereikbare gebieden, alsook voor het nagaan van de flora en daaraan gebonden rupsen. De lichtvallen waren geplaatst te: 1Westenschouwen (bij de westelijke ingang van de Doma- niale dennenbossen), bediend door de heer A.M. v.d. Weel, voorwerker bij de Dienst der Domeinen, thans gepensioneerd; 2. Burgh (in de duinstrook ten noorden van het dorp), bij de woning van en bediend door ondergetekende; 3. Haamstede (in het bos bij het Slot), bediend door de heer G. de Beer, destijds onderwijzer te Haamstede. Twee seizoenen hebben de lichtvallen bij maar enigszins redelijk weer hun werk verricht, met uitzondering van nr. 3, daar de heer de Beer tijdens het tweede seizoen uit Schouwen vertrok. De lichtval te Burgh bleef ook in de volgende jaren nog in bedrijf, zij het niet zo geregeld als in de eerste jaren. De aldus verkregen resultaten zijn door de heer Leffef uitgewerkt en vormen een verslag van 112 pagina's. Waar dit van belang werd geacht zijn bij enkele vlindersoorten aanvullende vroegere en latere waarnemingen of bijzonder heden toegevoegd. Uit de inventarisatie kon met zekerheid worden vastge steld de aanwezigheid van 5^9 vlindersoorten, waaronder enige zeldzame. Van het genoemd aantal behoren 38 soorten tot de z.g. "dagvlinders".

Sterna | 1978 | | pagina 31