40 kens weg. Ook werden er nooit jongen in de nestopening gezien. o) Uitvliegen der jongen: .Op 22 juli viel het mannetje na de voederbeurt (7.50 uur) op een der aanvliegplaatsen op het omgevallen eikeboompje en riep (werd nooit eer der vastgesteld). Zenuwachtig vloog hij daarna terug tegen de nestpijp zonder er echter in te gaan en telkens riep hijviel elders op een tak je en herhaalde dit geregeld. Dit duurde tot ongeveer 9 uur. Daar ik veronderstelde dat dit het naar buiten lokken der jongen was maakte ik de grond onder het nesthol zuiver door het verwijderen van de braakbal- letjes en de dreksporen, om alzo te weten wanneer het nest verlaten zou zijn door de jongen. Vanaf de nacht van 23 op 24 juli verminderden de uitwerpselen en de braakballetjes Op de morgen van 26 juli lag er slechts een braakballetje doch na enke le tijd hoorde ik toch het ondertussen bekende geruis vanuit het nest holletje. Ook de voederbeurten verminderden met de dag, en op 26 juli kwamen de oudervogels tussen 5 en 6 uur niet éénmaal voederen en waren zelfs niet waar te nemen. Plots, om 5.55 uur kwam er een ijsvogel uit het nest getuimeld en viel onbehendig in een der takken van het omgevallen boompje, echter niet op een aanvliegplaats De vogel was valer van kleur, wat meer gedrongen en zeer zenuwachtig: daar zat een jonge ijsvogel die voor het eerst de klare omgeving zag. Dan een korte Tsiit en daar vloog onze jonge ijsvogel in de richting van de vijver. Ogenblikkelijk, vanwaar ze kwamen weet ik niet maar daar vlogen rond hem de twee oudervogels eveneens. Ditzelfde scenario herhaalde zich telkens bij het uitvliegen van een volgend jong: 6.10 - 6.20 - 6.23 - 6.25 uur en tenslotte het laatste jong om 6.35 uur. Tussen de jongen onderling kon ik geen verschil in grootte of vlugheid bemerken Rond 7 uur kwamen plots drie ijsvogels aangevlogen en zetten zich gedu rende enkele minuutjes op de takken. Nu was er wel verschil te zien tussen de twee adulten en het juveniel dat kleiner en valer van kleur was. Van nu af bleef het rustig rond het nest, geen enkele waarneming meer van onze ijsvogelfamilie. Wel kon ik vaststellen dat nu alle ijs vogels het nest uitgevlucht waren er onmiddellijk dikke vliegen en de rand verschenen en zelfs in het nesthol verdwenen, ook kwam er een wal gelijke visgeur uit het hol. De volgende dagen ben ik nog gaan kijken naar eventuele braakballetjes of dreksporen doch niets van dat alles, het nesthol was en bleef ledig. PS 18 mei 1978: Op enkele meters van het oude nest zijn ijsvogels weeral bezig hun broedsel van dit jaar groot te brengen. Inzending van onze belgische vriend Jan Peeters - Lochtstr. 10 3288 TESTELT.

Sterna | 1978 | | pagina 42