rat hebben zien worstelen. Het was verleidelijk, te trachten vast te stellen, of de bouw- en andere activiteiten in verband met de nieuwe be woning van Heesterlust invloed op de plaats en de bezet ting van de nesten hebben gehad. Uit veranderingen in aantal en bezettingsgraad van de nesten dichtbij het huis en verderaf volgen geen aanwijzingen, die deze veronder stelling bevestigen: de totalen in de groepen A en B, resp. D, E, F en G vertonen praktisch dezelfde toename in de loop van het seizoen. In dit overzicht werd even op enkele details ingegaan om aan te duiden, welke problemen bij dit soort waarnemingen opduiken en door welke invloeden de nauwkeurigheid van de resultaten kunnen worden bepaald. De resultaten hangen, behalve van de tijd die er in wordt gestoken, ook af van de ervaring van de waarnemer. Tot slot van dit korte overzicht rest mij nog, de nieuwe bewoners van Heesterlust, de heer en mevrouw Limburg, te bedanken voor hun medewerking aan deze reigertellingen, en de verheugende mededeling, dat de door onze Natuur- en Vogelwacht georganiseerde wandelingen door het bos van Heesterlust weer gehouden zullen kunnen worden, zodra de familie Limburg voldoende gevestigd zal zijn. Nu Heester lust weer privé wordt bewoond, zal het bos uiteraard niet meer openbaar toegankelijk zijn. Ik hoop, dat de resultaten van dit eenvoudige onderzoekje niet alleen voer voor statistici zullen opleveren, maar dat de verwerking ervan als onderdeel van het landelijk onderzoek een steentje zal bijdragen tot het verkrijgen van een inzicht in de gevolgen, die onze huidige maat schappij-structuur heeft op ons leefmilieu, waarin de na tuur een niet weg te denken onderdeel van onze lichame lijke en geestelijke gezondheid vormt. Misschien kunnen de catastrofale ontwikkelingen ten aanzien van ons land schap nog tijdig geremd worden, zodat we Simpel kunnen blijven genieten van het kijken naar een Blauwe Reiger aan de slootkant in een mooi landschap. J.P. Vaane.

Sterna | 1978 | | pagina 49