68 meten". Op de houtwallen om kleine bosjes of akkertjes groeien juist abelen, eiken, veldiepen en populieren en zelden elzen. En nogmaals: de naam "haayme- ten" is op Schouwen niet bekend! Samenvattend: het overgangsgebied van de binnenduinvlakte naar de polder Schouwen wordt gekenmerkt door vrij kleine percelen omgeven door houtwallen ("diekjes"). Vanouds waren het elzenhakhoutbosjes ("elzenmeten")in de 20e eeuw werden er boomgaarden aangelegd. De ontwikkeling op Goeree na 1900 was anders, omdat men er gravend naar vrucht bare klei, veel zand op wallen ("hoogten") kruide. De akker die zo gevormd ("uutgemiend"werd, heet wel "mienege" en wordt gebruikt voor de verbouw van sjalotten, oostindische kers of aardappelen. Op Schouwen werd meer het opgestoven duinzand afgeschept, men groef niet naar beneden en de "diekjes" bleven er laag. De tekeningen laten deze ontwikkeling zien en geven verschillen aan tussen Goeree en Schouwen, ook wat betreft de naamgeving. Frans Beekman. Voor nadere gegevens en literatuurverwijzing zie "Tussen duin en polder" Stemavoorjaar 1977 en "Wallenonderzoek Wester schouwen" Stemas septem ber 1974. Ik dank speciaal F. Jansen uit Brouwershaven voor zijn adviezen. Winter- en voorjaarsprograrma: 19 januari 1979 Natuurfilm "Meijendel" door de heer C. van 't Oever uit Voorburg. Aanvang 19,45 uur in de rekreatiezaal Ger. Kerk Haamstede. 10 februari 1979 Vogelexcursie langs de Schouwse inlagen. Vertrek om 14.00 uur vanaf "de Herekeet" (haventje Flaauwers) 8 maart 1979 Avond verzorgd door de Nederlandse Vereni ging tot Bescherming van Vogels. Natuurfilms, "het leven van de Grote Sterns" en "Rietland in de Randstad". Aanvang 19.45 uur in Hotel-Café "Het Huis van Nassau" te Zierikzee. 6 april 1979 Jaarvergadering in de Ger. Kerk te Haamstede om 19.45 uur. Na de pauze lezing met dia's "de Flora en Fauna van de Hompelvoet" door de heer J. Beijersbergen 24 mei 1979 (Hemelvaartsdag) Morgenwandeling. Vertrek om 6 uur vanaf kruising Duinwegje-Vertonsweg te Haamstede.

Sterna | 1978 | | pagina 65