69 slootjes en greppeltjes met kleine weggetjes en stukjes dijk, dat alles ge stoffeerd met heggetjes, houtwallen en bosjes. De perceeltjes waren bereik baar via een wekken, een smal, ongeplaveid meestal doodlopend weggetje. Zo'n wekken gaf toegang tot een moeilijk bereikbaar perceel bouw- of wei land. In het winterhalfjaar waren ze onbegaanbaar. De begroeiing bestond uit knotwilgen, elzen en essen, wat al aangeeft dat het een groot deel van het jaar behoorlijk drassig was. Er waren een groot aantal wekkens bij de lage zoom te Renesse, de Burghse polder en de Arme Hoek onder Haamstede. Na de inundatie in de Tweede Wereld oorlog en de ramp van 1953 en met de ruilverkavelingen is dit landschap ver dwenen en daarmee heel de rijke flora en fauna van Harlekijnorchis, water drieblad, kleine karekiet, rietzanger, steenuiltjes in de knotwilgen, etc. Momenteel wordt het duin, intenser dan ooit tevoren, door de mens beïnvloed De veranderingen zijn grootschaliger en het gebruik is intensiever. Zo wer den de domaniale bossen aangelegd, duinen opengelegd voor recreatie en het gebruik van het duin als waterwingebied werd geïntensiveerd. Tegen al dit soort ingrepen is het duin in verschillende mate bestand. Met uitzondering van de droge korstmosvlakten en de natte duinvalleien ver draagt het duin goed betreding. Ook is het duin van nature ingesteld op be- grazing, hetzij door vee, groot wild of konijnen. Waar het duin slecht te gen kan is grondroering en verrijking met meststoffen. Beide ingrepen lei den tot hetzelfde resultaat, het verhogen van de voedingstoestand van de bodem. Aan de kaveltjes verkocht aan particulieren aan de Strandweg te Haamstede is dit goed te zien. Alleen al het egaliseren van deze terrein-

Sterna | 1978 | | pagina 71