70 tjes heeft er voor gezorgd dat er een vegetatie van brandnetels tevoorschijn kwam. Als deze vegetatie er eenmaal is houdt hij vele, vele jaren stand, ze is het gevolg van een ogenschijnlijk kleine ingreep. Ook infiltratie met vervuild water leidt snel tot onomkeerbare veranderingen in de vegetatie, riet, brandnetel en wilgenroosje, allemaal langlevende soorten uit vervuilde milieus vestigen zich voorgoed. Het onomkeerbare ka rakter van deze processen maakt ze voor het duin fataal. Het belang van de duinen Als ik het heb over het belang van de duinen bedoel ik niet, wat brengt het duin op in geld op jaarbasis. Het gaat hier om de vraag wat betekent het duingebied voor de mens op langere termijn. We zijn maar al te zeer geneigd het tijdelijk gewin te laten prevaleren boven de voordelen op langere ter mijn. Dat deze wijze van handelen uiterst schadelijk is voor de mensheid op middellange termijn moge duidelijk zijn aan de eerder gesignaleerde ver vuilingen van ons leefmilieu. Al deze vervuilingen vonden plaats omdat er op korte termijn winst te behalen was terwijl de lasten later en op andere schouders drukten. Er zijn twee groepen van redenen aan te voeren waarom we de laatste ons nog overgebleven natuurlijke gebieden zouden moeten handhaven, en wel om etische en praktische redenen. Allereerst in het kort iets over de etische normen. Je zou je kunnen afvra gen waaraan de mens het recht ontleend om een groot aantal organismen hun bestaansmogelijkheid te ontnemen. Vele soorten organismen zijn ook in Ne derland verdwenen of uiterst zeldzaam geworden, niet omdat de organismen bewust werden uitgeroeid maar omdat hun biotoop, hun karakteristiek leef milieu verdween. Denk bijvoorbeeld aan heidevelden, moerassen, hoogvenen, vochtige duinval leien of zelfs schoon water en schone lucht. Je kunt je afvragen met welk recht we dit doen, er bestaat toch een fundamenteel bewustzijn om eerbied te hebben voor het leven. In Christelijke termen: de mens is aangesteld als rentmeester over de aarde, de aarde is hem in gebruik gegeven, niet om hem te verbruiken en te misbruiken. Jammer genoeg is de bezinning op etische normen niet de meest sterke kant van onze hedendaagse samenleving. Maar er zijn ook praktische redenen te over om de laatste natuurlijke ge bieden in stand te houden. Des te technischer en kunstmatiger onze maatschappij wordt, des te meer ervaart de mens de heilzame werking van een natuurlijk milieu. Hoeveel mensen komen er tenminste eenmaal per jaar weer tot rust en tot zichzelf in een natuurlijke omgeving. Het tempo ligt er lager, er is volop variatie in vormen, kleur en de bedreiging van de mechanische maatschappij zijn af wezig. Wonderlijk genoeg is het nog nauwelijks bekend waarom de mensen in een bosrijke omgeving, aan het strand of in een natuurlijk duingebied zich beter voelen dan in een stad of in een flat. Zelfs een zwakke afspiegeling van de natuur in de vorm van een tuin geeft de mensen al een gevoel van rust en zich wel voelen. De duinen hebben natuurlijk ook een direct-praktisch economisch nut.Ze worden gebruikt voor de winning van water als extensief weidegebied en de kustgebonden recreatie is voor een zeer groot gedeelte gebonden aan het voorhanden zijn van duingebieden. Een groot gedeelte van de bevolking van

Sterna | 1978 | | pagina 72