71 Westerschouwen leeft van de recreatie en dus van het duingebied. De mensen komen niet naar de Westhoek om naar een cafetaria te gaan of te gaan win kelen in een winkelstraat of op een camping te gaan zitten, want dat kun je overal elders ook. Wat het zo aantrekkelijk maakt in de Westhoek zijn de duinen en het strand, de schone lucht en het Schouwse polderland. Dat zijn de trekpleisters, en wie de kwaliteit daarvan aantast tast de basis van de recreatie-industrie aan. Bij elke verdere aantasting van het landschap moet men bedenken dat men bezig is de kip met de gouden eieren te slachten. Als men werkelijk ernst maakt met het uitgangspunt voor de komende jaren dat niet de kwantiteit maar de kwaliteit van de recreatie moet verbeteren dan moet men tenminste be ginnen met de verdergaande ontluistering van het oude duinlandschap van Schouwen te stoppen. De consoliderende werking die uitgaat van de aanwij zing van dit gebied tot natuurmonument zou hiertoe de best denkbare garan tie bieden. Waarschijnlijk de meest fundamentele waarden van het duingebied liggen in het praktische nut op middellange termijn en in de verre toekomst. Ik doel hier op het duinterrein als natuurlijk terrein waar onderzoek ge daan kan worden naar fundamentele ecologische relaties, waar onderzoek ge daan kan worden naar energiekringlopen in natuurlijke ecosystemen (levens gemeenschappen) en waar onderzoek gedaan kan worden naar gebruik van stof fen en recycling van stoffen in natuurlijke levensgemeenschappen. Ik wil van dit soort onderzoek, waarvan ik verwacht dat het voor de mens heid op middellange termijn van vitaal belang zal blijken te zijn, een drietal voorbeelden geven. Ten eerste het onderzoek naar het groeien van planten op voedselarme bodems. Dit onderzoek wordt in het Nederlandse duingebied uitgevoerd door een groot aantal biologen van verschillende universiteiten en instituten. Hoewel zui-

Sterna | 1978 | | pagina 73