32 Jaarlijks trekken er enkele honderden zeevogels langs onze kust, maar de meeste blijven onopgemerkt. Deze vogels hebben bepaalde plaatsen waar zij vaak langs trekken. Over deze en andere belangrijke feiten die een rol spelen bij het waarnemen van zeevogels gaat dit stukje. De belangrijkste plaatsen voor het waarnemen van zeevogels langs de schouwse kust liggen bij de Brouwersdam en het strand van Schouwen. Het zijn vooral die plaatsen die iets in zee steken of op een hoek liggen, zoals het VerklikkerstrandNieuwe plaatsen waar we de komen de jaren zeevogels kunnen zien zijn de werkeilanden van de delta werken. De voornaamste reden dat we aan de schouwse kust vaak zeevo gels kunnen zien komt door het feit dat er op de Noordzee vaak stor men zijn waardoor deze vogels naar Nederland worden gedreven. De zeevogels trekken vaak een eind met het stormveld mee, waardoor we ze soms tweemaal zien namelijk tijdens het stormveld en later als het veld afgelopen is weer als ze weer terugtrekken naar hun oor spronkelijke verblijfplaatsen. Wanneer de wind uit de noordwesthoek waait zijn het vooral de stormvogels, jager, jan van genten en de stormvogeltjesBij een zuidwesten wind is de hoeveelheid soorten minder, omdat er niet zoveel zeevogelsoorten ten zuiden van ons land leven. Het betreft dan ook meestal jan van genten of stormvogeltjes De maanden waarin we zeevogels zien zijn de herfstmaanden en de win termaanden; in deze maanden komen namelijk de meeste en hevigste stormen voor. Zeevogels zijn het moeilijkst te herkennen op afstand, maar er zijn toch genoeg aanwijzigingen te vinden die op een bepaal de soort duiden. We zullen nu de belangrijkste bespreken. De jan van genten zijn het best te herkennen aan hun grootte en bij de volwassen exemplaren ook nog aan de zwarte punten aan de witte vleugels, ook aan hun duikvluchten van soms wel 30 meter hoogte. De familie van de stormvogels is te herkennen aan de manier van vlie gen, de stormvogels kantelen namelijk van de ene op de andere vleugel, waardoor bij sommige soorten het contrast tussen onder- en bovenkant zichtbaar is. De familie van de jagers is te herkennen aan hun vlucht waarbij ze vaak vogels (meeuwen of stern) achtervolgen totdat deze hun voedsel uitbraken. Stormvogeltjes zijn te herkennen aan hun ge ringe grootte en aan de hangende pootjes die tijdens de vlucht vlak over het water, vaak in het water hangen. Het is nu hopelijk iets duidelijker waarop u moet letten wanneer u tijdens een van uw tochten zeevogels ziet of wil zien. CM.Berrevoets

Sterna | 1979 | | pagina 12