40 Een voorbeeld van een vlinder die in het Z. van ons land voorkomt is de prachtige beervlinder Arctia villica L.(fig. 1), een nauwe verwant van de veel gewonere 'bruine beer'; geregeld, maar vrij zeldzaam, gevonden in Zeeland, W. Noord-Brabant en Limburg, haalt hij nog net Flakkee, waar hij 4 x gevangen is in Goeree en in de duinen en schurvelingen van Ouddorp. Een goed voorbeeld uit dezelfde categorie is bij de uilen Agrotis (Scotia) puta Hb.een aardrups die leeft op lage planten en ge woon is op de Z.H.- en Zeeuwse eilanden, minder gewoon in Z. Lim burg, lokaal (op 2 plaatsen) in N. Brabant en incidenteel bij Haar lem en op Terschelling, zo demonstrerend waar het klimaat in ons land het zachtst is. Vertegenwoordigers van een andere categorie zijn de uilen Aporophy- la australis Bd.die uitsluitend en lokaal in de duinen van Zeeuws-Vlaanderen en Walcheren voorkomt en Eumichtis lichenea Hb. die nog net tot Flakkee reikt. Een interessante vlinder uit deze groep is ook de spanner Aspilates ochrearia R. (fig. 2), een geelachtig nachtvlindertje van 25 mm., dat overdag gemakkelijk opgejaagd wordt. Het dier was gewoon langs de kust van Zeeland tot aan Hoek van Holland en haalde in enkele exemplaren Den Haag, de noordelijkste vindplaats op het Continent. Ik zag de vlinder, die, in de woorden van Lempke 'een bijzondere attractie verleent aan de fauna van de Zeeuwse en Z.-Hollandse ei landen' geregeld opvliegen als ik langs bepaalde dijken bij Melis sant liep. De strenge winter van '63 is het dier echter bijna fa taal geworden, een aanwijzing temeer dat ons land nog maar net de oecologische voorwaarden biedt die de soort nodig heeft. Na '63 is ochrearia geheel van onze dijken verdwenen en in de warmere duinen werd sporadisch nog een exemplaar gevangen. Pas in '77 en '78 zag ik weer dieren langs de dijken en op het gors. Afwachten wat '79 gaat bieden. Terloops heb ik hiermee een ander probleem aangeduid: hoe ver komen vlinders, die aan de kust thuishoren, landinwaarts, hetzij als zwer vers, hetzij als blijvende bewoners? Dit is wat ik hierboven bedoelde met 'kijken in west-oostrichting'. Onze langgerekte eilanden lenen zich goed voor een studie hiervan. De zojuist besproken A. ochrea ria komt op enkele mooie dijken om Melissant heen voor, maar reikt fig. 1 Arctia villica L. fig. 2 Aspilates ochrearia R. I1

Sterna | 1979 | | pagina 20