56 De Smalle weg boog nu zuidwaarts, in de richting van de zeedijk (Sui kerdijk) tussen Burghsluis en de Westbout en heette daar de Nieuwe weg. (Na de herverkaveling ontstond uit de beide wegen de Groenlands weg.) Wij hadden er, niet ver van de zeedijk, het perceel "De Balke" In de sloten groeide daar Heemst (Althaea officinalis L.) en Selde rij (Apium graveolens L.). Het zal wel moeilijk te achterhalen zijn hoe de naam "De Balke" is ontstaan. En wat te denken van het wat westelijker gelegen "Halve Zakje"? Valt nog te vermelden dat langs "De Balke" het kerkepad liep dat de bewoners van Oud-Burghsluis 't Ouwe Sluusje") in staat stelde om Burgh te bereiken wanneer (naar men mij vertelde) de toen nog niet van een goed wegdek voorziene Meeldijk in de wintermaanden onbegaan baar was. We beëindigen de tocht door de Burghse polder met de meer naar Wes- tenschouwen gelegen Krauwersweg, waar in de sloten Kikkerbeet (Hy- drocharis morsus-ranae L.) werd gevonden. De Krauwersweg is bij de herverkaveling meer naar 't oosten gelegd en heet nu Cauersweg. Vóór we de Meeldijk oversteken naar onze toenmalige percelen in de Polder Schouwen, eerst iets over enkele plantensoorten, voorkomend aan deze dijk. Dat er op de ontwikkeling der verschillende soorten een bepaalde invloed moet zijn uitgegaan van het beweiden van de dijk met melkvee (met "koeiewachter of -wachtster"), lijdt mijns inziens geen twijfel. Aan beide zijden groeide volop het Maarts viooltje (Viola odorata L.). Verder was er vrij veel Echt walstro (Galium verum L.en groeiden plaatselijk Bevertjes (Briza media L.) Kattedoorn (Ononis spinosa L.) en Geelhartje (Linum catharticum L.). Nabij onze boerderij stonden een paar plantjes Blauw walstro (She- rardia arvensis L.) en ten noorden van de afsplitsing van de Smalle weg kwam Gewone veldsla (Valerianella locusta L.) voor. Een fraai "buitenbeentje" werd gevormd door een groepje Akkerklok jes (Campanula rapunculoides L.) aan de oostzijde, ongeveer halver wege tussen "Fortloo" (of is het Fort Loo?) en "De Stove" (vroeger meestoof, nadien pakhuis van granen en veevoer, o.a. van Fa. Gebr. Landegent Een determineerprobleem was en bleef voor ons de over een lengte van wel 80 meter onder langs de dijk groeiende, ondoordringbare struikvegetatie van wilde pruimen (geen Sleedoorn), zuidelijk vanaf de boerderij "Mon Plaisir". Werden deze daar destijds geplant en is de opslag van de onderstammen gaan verwilderen? Maar wie plant er pruimen langs een weg! Zouden de ongenietbaar zure vruchten (ik spreek uit ondervinding!) misschien, net als de wrange vruchtjes van de Sleedoorn, zijn gebruikt om speekselvorming op te wekken bij het spinnen? Wie zal het zeggen! Via 't Eind" (de zuidpunt van de Meeldijk) oostelijk afslaand, gaan we door het "nieuwe" Burghsluis 't Nieuwe Sluusje"), nou ja, nieuw is het al meer dan een eeuw, en vinden daar nog een klein res tant je van wat op sommige kaarten "het Havenvoetpad" wordt genoemd. Het was het kerkepad naar Haamstede, waarvan ook de daar schoolgaan-

Sterna | 1979 | | pagina 12