5J de jeugd van Burghsluis gebruik maakte. Waar dit pad zich naar de "Danswei" boog stond in de slootkant een flink uitgebreide plant Aardaker (Lathyrus tuberosus L.), vermoedelijk de enige groeiplaats in de Schouwse Westhoek. Even van het pad afwijkend dient in het westen van de Koudekerkse inlaag, aan het begin van de Gasthuisdreef (tegenover de boerderij van -voorheen- de familie Steur)een aantal goed ontwikkelde Grote Keverorchissen (Listera ovata R.Br.) te worden genoemd, die wel nie mand daar zou verwachten! Terug naar het kerkepaddat door de met fraaie meidoornhagen omge ven Danswei naar Willem Beije's weg voerde. Ten oosten van dit (als vele andere uit die tijd) schilderachtig wegje lag "den Blok van Stoel", een oneffen, zandig stuk weiland, omgeven en doorsneden ook weer door meidoornhagen, met veel Harlekijnsorchis (Orchis morio L. en een zich daar (toen) goed handhavende konijnenbevolking! Aan de westkant van het wegje hadden we onze "Biezewei" met eveneens veel meidoorn en een honderd meter verder ons perceel "de Vleese ters" (waar komt zo'n naam vandaan?) met een eenzaam pereboompje in de slootkant! Misschien ontstaan uit een pit van een weggeworpen klokhuis? Ik heb het dikwijls zien bloeien, maar vruchten kwamen er nooit aan. Het wegje maakte nu een scherpe knik naar het oosten om vervolgens met een grote boog de voormalige Zandweg (toen hoofdweg van Haam stede naar Zierikzee) te bereiken. Het kerkepad maakte deze bochten niet mee, maar sneed ze als "het Lange padje", deels door een prach tig met knotwilgen begroeide wei (van de familie J. Lemsom)af. In de genoemde grote boog lag ons perceel "de Villa". In de vorige eeuw heeft er een boerderij gestaan, wat we bij het ploegen nog dikwijls konden bemerken aan het bovenkomende puin. Bij deze boer derij moeten kersebomen hebben gestaan. Langs de slootkant kwam veel opslag van kersen voor, waaraan, ofschoon deze met de verdere elzenbegroeiing op geregelde tijden werd afgehakt, zelfs vruchten kwamen. Die kregen echter nooit de tijd om behoorlijk rijp te wor den! Misschien was ook het langs de sloot groeiende Muskuskaasjes-

Sterna | 1979 | | pagina 13