59 Over de weg was de afstand van onze boerderij naar het perceel bij Gebr. Van Damme kilometer. We namen dan de route: Sluispad, door de kom van Haamstede, BoumanswegDapperweg en de erg kronkelende Lageweg. Deze route was doorgaans goed berijdbaar, het gedeelte Boumansweg-Dapperweg was zelfs klinkerweg tot aan het perceel "de Kitteliene" (van de familie C. Landegent) Bar slecht, vooral tijdens het afvoeren van suikerbieten, kon het oostelijk deel van de Saresweg zijn, die ons noordelijk van de boer derij "Luchtenburg" naar een ander ver perceel voerde, dat in "Ka- naan" lag. Hier op het land werkend voelde je jezelf midden in de eenzaamheid. Slechts een door enige scheefgewaaide abelen en wat struikgewas bijna geheel aan het oog onttrokken boerderijtje duidde op menselijke aanwezigheid. Het werd bewoond door (de naamsaandui- ding door de oudste Haamstedenaren volgend) "Bram van Kaona" en zijn gezin. Flink ontwikkelde planten Heemst (Althaea officinalis L in de sloten konden hier de aandacht trekken van de plantenliefheb ber. Jarenlang bleef ons echter de herinnering bij aan de lugubere gebeurtenis in 1916 op een naastliggend perceel, waar toen tijdens het bietenrooien een dochter uit het voornoemde gezin door een Bel gische oorlogsvluchteling werd vermoord! Met de vermelding dat de al eerder genoemde Harlekijn (Orchis morio L.plaatselijk ook in behoorlijk aantal voorkwam in het weiland aan Saresweg eindig ik dit "kanthooi-verhaal"dat hier en daar wel eens wat buiten het onderwerp liep, maar waarin -naar ik hoop- onze plantenmensen enkele wetenswaardige zaken van vroeger kunnen vinden Haamstede, J.P.C. Boot

Sterna | 1979 | | pagina 15