52 's avonds bij het "opvoeren" (ongeveer half acht) als toetje op de ren kregen en dat ze met graagte nuttigden. Volledigheidshalve nog even iets over de zgn. peilsloten. Dit waren de diepere en bredere sloten die voor de afvoer van overtollig water naar de grote vaarten zorgden, waardoor het naar het stoomgemaal (in de vorige eeuw naar de grote watermolen) bij Flaauwers stroomde om daar via de boezems (o.a. Flaauwers, Tweede- en Heertjesinlaag) in de Oosterschelde te worden "gemalen". Bekend was de Haamsteedse Vaart, beginnend bij de Schuitkant te Haamstede en het stuk dat "de Lange Dulve" werd genoemd al spoedig uitgroeiend tot een brede vaart en langs Serooskerke naar Moriaans- hoofd voerend. Hier bestond een verbinding met de op sommige kaar ten genoemde Schouwense Vaart, afkomstig van de omgeving van Zie- rikzee. Het was via deze vaarten dat, tot in de vorige eeuw, Schouw- se boeren hun produkten naar Zierikzee vervoerden, waar ze afmeer den in de KarnemelksvaartDit gebeurde per platboomde "kloetschu- te"Nog lang heeft er zo een bodedienst bestaan van Haamstede naar Zierikzee. (Zie J.L. Braber en W.P. de Vrieze, "Schouwens Westhoek zoals het was...", 1971, blz. 41.) Daarbij werd zelfs weieens een passagier meegenomen, die dan, om wat beschut te zijn tegen weers invloeden, kon plaatsnemen in een op zijn kant gelegd "mêêvat" (meekrapvatOuderen heb ik horen vertellen van schaatstochten Haamstede-Zierikzee en terug als in strenge winters de vaarten waren dichtgevroren De peilsloten bevatten doorgaans altijd water. Om een goede afvoer daarvan in stand te houden dient van deze sloten de bodem praktisch vrij van planten te worden gehouden. Tweemaal per jaar wordt dit nog steeds door het Waterschap bij de zgn. schouw gekontroleerd Het kanthooisnijden behoort nu al lang tot het verleden! Een tijd lang werd er nog wel eens een blokje gesneden door mensen die één of meer geiten hielden, maar nadat ook de sikdragers van het to neel verdwenen en handarbeid in land- en tuinbouw steeds meer werd vervangen door machinaal werk, gebeurt het schoonhouden van sloten en kanten mechanisch en/of chemisch. Als vervolg op het "kanthooi"-verhaalis het voor onze plantenlief- hebbende leden misschien wel interessant wat nader in te gaan op de

Sterna | 1979 | | pagina 8