<92 De duinen in de omgeving van "De Verklikker" behoren ongethrijfeld tot de meest interessante stukges natuur op Schouwen. Deze middag hebben ruim zestig deelnemers onder leiding van de heer P.M. van Dalsen dit gebied nader bekeken. Al spoedig zijn we de dopheide tegengekomen, hier de enige groei plaats in de Westhoek. Deze plant duidt op een kalkarme bodem. Langs onze kust treft men hem dan ook alleen aan in de kalkarme binnenduinenDe in de grond aanwezige kalkdeeltjes zijn namelijk oorspronkelijk afkomstig van schelpen e.d. De jonge duinen hebben dus een hoog gehalte aan kalk. Naarmate we verder landinwaarts ko men, blijkt het kalkgehalte af te nemen. In de oudere binnenduinen is onder invloed van eeuwen regenwater verreweg de meeste kalk uit de grondlaag weggespoeld. Andere kenmerkende planten van de kalkarme duinen zijn onder meer: brem en struikheide (vroongronden tussen Renesse en Haamstede). Op onze wandeling hebben we kunnen kennismaken met een verscheiden heid aan vegetatie-typen. Dit komt doordat onderling sterk uiteen lopende omstandigheden over een afstand van enkele kilometers vaak vrij abrupt in elkaar overgaan. Een erg belangrijke milieübepalende faktor is de grondwaters tand. Voor een aantal typerende duinvegeta ties is een behoorlijk peil van het grondwater onontbeerlijk. In de eerste plaats denken we dan aan verschillende orchideëen-soorten, zoals MoeraswespenorchisRietorchis, Vleeskleurige orchis en de Sturmia. Tengevolge van de drinkwaterwinningzijn deze op veel plaatsen in de Schouwse duinen verdwenen. Slechts in het duingebied

Sterna | 1979 | | pagina 18