88 De geulen zijn zo diep dat lagen aangesneden worden van Tertiaire ouderdom, rijk aan schelpen, die dan door de golven op de plaat geworpen worden. In korte tijd vonden we mooie exemplaren van: linksgewonden noordhoren wrattige venusschelp purperslak kokkel penhoren wulk kamschelp tapijtschelp tolhoren fuikhoren pelikaansvoetje Pycnodonta (een oester) wijde mantel Voluta bonte mantel Cardita (een soort uit het Eoceen) De meeste soorten stammen uit het Plioceen, 2-7 miljoen jaar gele den. Ook haaietanden uit die tijd lagen zo voor 't oprapen. Bij de rondwandeling (nou ja, "wandeling" door al dat slik!) zagen we aan de vrij steile zuidkant van de plaat nog bijzonder diep in gesneden priëlen. Het gemiddeld laagwater is er 1.84 m - N.A.P. zodat bij eb hoogteverschillen van ongeveer 4 m optreden die de diepe insnijding verklaren. De verschillende lagen van klei en zandige klei hebben ook een ver schillende weerstand tegen inschuring, zodat trapsgewijs watervalle tjes zichtbaar waren. In het klein zagen we hier het effekt van de zelfde processen die bijv. de Grand Canyon in Amerika gevormd heb ben Dit sterke reliëf van Zeeland wijkt af van de vlakkere vormen in de Waddenzee Na de middagpauze voeren we langs de plaat, zodat de vogels goed waargenomen konden worden. Langzaamaan kwam de vloed op die alle vogels naar het hoogste punt dreef. Daar voor de wal liggend konden de vogels goed geteld worden, waar bij de grootste verrassing de verschijning van een kleine jager was. Uiteindelijk vlogen veel vogels naar de vaste wal omdat zon groot deel van de plaat onder kwam, want het was een paar dagen eerder springvloed geweest. (Het vogelverslag treft men hieronder aan.) Tenslotte wil ik hier nog een waarneming van 29 augustus 1958 kwijt3 gedaan aan boord van de gamalenvisser B 53: ongeveer 400 ruiende Bergeenden en ongeveer 20 Zeehonden op dezelfde Hooge Platen. Zeehonden zagen we nu niet meerf wel de chemische complexen van Vlissing en-oost en Terneuzen.Hoe zal de tocht er over nog eens 20 jaar uitzien? Frans Beekman. Waargenomen vogels naar de hoogwatervluchtplaatsen 620 Wulpen 1000 Wilde eenden 50 Regenwulpen 2600 Bonte strandlopers 50 Steenlopers 150 Kanoetstrandlopers 20 Tureluurs 6 Groenpootruiters

Sterna | 1979 | | pagina 24