92 Allereerst wil ik er op wijzen dat deze familie niet in zijn geheel behandeld wordt maar een groot gedeelte hiervandeels doordat er veel cultuurgewassen bij zijn en anderzijds omdat ik niet over alle bekend zijnde gegevens beschik. Deze familie heeft hier op Goeree een grote verscheidenheid op een relatief kleine oppervlakte. Als we oude inventarisatielijsten ver gelijken met die van nu, zien we dat er maar kleine verschillen zijn opgetreden, ook is dit met de zeldzame soorten zo. Boewei van ande re plantenfamilies enkele bijnaof geheel zijn verdwenen. De grote verscheidenheid is van een aantal factoren afhankelijk n.I. kalkhoudende en kalkarme gronden, natte en droge gronden, arme en bemeste gronden en daarnaast nog de klimatologische omstandigheden en planten die storingsgebieden zoeken. Het is wel zo dat het één niet het ander uitsluit, daar bepaalde planten van meerdere faktoren gebruik moeten kunnen maken, dus niet voldoende hebben aan één van deze faktoren. Daarom moeten we niet alleen letten op kalk of zuur, maar ook op nat of droog en de lig ging, bijv. op het noorden of zuiden van een dijk, boom of andere oneffenheden. Om een voorbeeld te geven zien we dat de Sikkelklaver algemeen voor komt doordat de grond plaatselijk kalkhoudend is. Op andere plaatsen zien we het Hazepootje en het Vogelpootje ook algemeen maar dan op kalkarme grond. Er zijn natuurlijk ook voor beelden te geven van planten die natte en droge gronden prefereren zoals de. Gele honingklaver op natte en de Kleine rupsklaver op dro ge gronden. Soorten die storingsgebieden prefereren. Die zijn dan ook veel te zien op plaatsen waar graafwerken zijn uitgevoerd of waar voertui gen de grond omgewoeld hebben en zich niet veel aantrekken'van kalk of kalkarme gronden zoals bijv. Witte klaver. De grenzen van kaVkrijk en kalkarm zijn niet altijd scherp te trekken doordat deze vaak heel geleidelijk overgaan, zodat voor een bepaald soort zijn optimum geleidelijk afloopt en die van een aanliggend gebied dit ook zal doen.Dan kan het voorkomen dat men planten vindt die niet tot dezelfde ecologische groep behoren en door elkaar heen groeien. In bijgevoegde lijst staan nog een paar zeer zeldzame soorten. Na melijk de Perzische klaver die voor ons land adventief is, deze hoort thuis in Zuid-Europa en zal dan ook wel verwilderd zijn. Met de Akkerklaver is dit iets anders, deze behoort wel tol ónze flora maar komt waarschijnlijk verder in ons land niet meer voor. Het is dan ook niet zo dat deze hier veel voorkomt n.l. in 1978 is 1 exem-

Sterna | 1979 | | pagina 28