69 Zoals in voorgaande artikelen vermeld beoogt natuur- en milieu educatie verandering in gedrag t.o.v. al wat ons omringt. Door be leving, inzicht en verwerking hiervan, komen tot een verantwoord gedrag in de natuur. Milieu- en natuureducatie is bedoeld voor iedereen. Zij richt zich op diverse doelgroepen (bijv. recreanten, bedrijven, gemeenten, provincie en rijk) ieder met hun eigen behoefte aan informatie. In Nederland zijn verschillende organisaties, die zich bezig hou den op het terrein van natuur- en milieu-educatie. In het hierna volgend overzicht wil ik u er, in willekeurige volgorde, een paar noemen, met een zeer summiere beschrijving van elk. Vereniging Milieu Defensie. Vanaf 1972 werkzaam. Opgericht n.a.v. rapporten van de Club van Rome. Houdt zich vooral ook bezig op het maatschappelijke vlak, gezien hun uitgaven; bijv. over zonne- wind- en kernenergie, water, kleinschalige technologie. De vereniging brengt een blad uit, dat 10 x per jaar verschijnt. Er bestaan afdelingen, verspreid over het land en themagroepen. Adres: VMZ, 2e Weteringplantsoen 9, 1017 ZD Amsterdam. Tel. 020 - 221366. De Kleine Aarde. Is sinds 1971 een organisatie, die veel nadruk legt op milieubewust leven. Het heeft een voorlichtings- en cursuscen trum in Boxtel. Op verzoek worden er door medewerkers lezingen in het land verzorgd over o.a. voeding, landbouw, tuinbouw, zonne- en windenergie Adres: Munsel 17, 5283 VA Boxtel, Postbus 151. Tel. 04116 - 76901. Aktie Strohalm uit Utrecht vervult vaak een pioniersfunktie binnen de natuur- en milieuorganisaties. Milieu-problemen zien zij niet alleen als mentaliteitskwestie; er moeten strukturele veranderingen aangebracht worden om tot een milieu- en mensvriendelijke maatschap pij te komen. ("Door concurrentie, steeds meer produktie en con sumptie vervalt de mens in een milieuvijandige mentaliteit.") Uitgaven: energie-kernenergie, landbouw, voedsel en ecologie, ver keer, stadsplanning, tijdschrift "Ekologie". Adres: Oude Gracht 42, 3511 AP Utrecht. Tel. 030 - 314314. Het IVN (Instituut Voor Natuurbeschermingseducatieis een vereni ging, die zich aktief bezig houdt met natuur- en milieu-educatie door middel van excursies. Deze worden door plaatselijke afdelin gen veelal georganiseerd. Er bestaan binnen de vereniging 2 lande lijke werkgroepen (schoolbiologennatuurbeschermingskampen). Uitgaven: bekende affiches (o.a. knotwilg), boeken, brochures, tijdschrift "Mens en Natuur". Adres: Plantage Middenlaan 41, 1018 DC Amsterdam. Tel. 020 - 228115.

Sterna | 1979 | | pagina 5