11 Daar was geen aardigheid aan. Pas enkele jaren later, toen zijn vriend, Dr. C. Eyckman uit Dordrecht, in De Levende Natuur met een verhaal over een elek trische sluiter uitkwam, ging hij de zaak opnieuw bekijken. Er zat wel iets in voor hen, wier vrije tijd beperkt was. Men bracht 's morgens de camera weg om in de loop van de dag eens te gaan kijken of er een foto gemaakt was. Al leen gaf die methode soms zeer vreemde resultaten. Er zijn foto's van vogels met de staart naar de lens, maar ook van koeienpoten en kalverkoppen, die kontakt gemaakt hadden. Nu was het ook mogelijk zelf het kontakt te bedie nen, en dat gaf wel goede perspectieven. Want dan was men niet aan af stand gebonden, en kon het gedoe van schuilhutten en dergelijke veel ver eenvoudigd worden. In de loop der jaren heeft Vijverberg dan ook talloze ca mera's met elektrische sluiters gebouwd. Meestal elk jaar een nieuw model, en soms zo ingenieus, dat zelfs Leonardo da Vinei er verbaasd over gestaan zou hebben! Maar laten wij na deze uitweiding over zijn knutselpraktijken aan camera's tot de loop der geschiedenis terugkeren. Bij een bezoek aan de Vlake, een nu verdwenen gebied van plassen en riet velden, ontmoette hij de heer Man in 't Veld, de kooiker van de Ellemeetse eendenkooi. De kooiker, die al vaak fotograferende Engelse vogelvrienden op zijn terrein ontvangen had, had om aan hun wensen tegemoet te komen enkele schuilhokjes in de weilanden om de kooi geplaatst. Die stonden daar het hele broedseizoen en de vogels waren er aan gewend. Onder het motto, wat een vreemdeling geboden wordt, kan men een landsman niet weigeren, nodigde hij Vijverberg uit hiervan ook gebruik te maken. Van dat aanbod werd natuurlijk gaarne gebruik gemaakt, en in de volgende jaren heeft Vijver berg daar vele vogels gefotografeerd. Natuurlijk lokten ook de inlagen met hun beroemde vogelhillen met drom men Kokmeeuwen en sterns. De toestemming werd gevraagd en ook verkre gen met dien verstande, dat hij pas na 15 juni, het einde van de raaptijd van de eieren, welkom was. Zo trok Vijverberg op de afgesproken vrijdagavond met zijn groenlinnen schuiltent, die zijn vrouw ondertussen vervaardigd had, naar een der hillen. De vogels konden dan gedurende de nacht aan dat bouw werk wennen. Helaas sloeg die nacht het weer om, en gaf de volgende dag storm en regen.

Sterna | 1980 | | pagina 11