130 In juni 1979 vond ik dan de blauwe morgenster ook weer hoog op de dijk aan de buitenkant juist op de plaats waar vroe ger de Gouwe naar binnen boog (zie kaartje bij 2). De blauwe morgenster (Tragopogon porrifolius, ook z.z.z.!) is een plant die oorspronkelijk uit de kustgebieden langs de Middellandse Zee komt en hier als groente gekweekt werd. De jonge spruiten en de wortels werden gegeten. De oude naam was niet voor niets Wilde Schorseneer. In Nederland komt deze morgenster vooral voor in de klei streken van Groningen, Friesland en Noord-Holland, waar de plant vooral groeit in de bermen van oude zeedijken 1 In Z.W.Nederland is de soort bekend van Zuidland Kromme Dijk aan het Spui 2!^, MiddelharnisDwarsweg ca 19^0 3) Goedereede Hoofddijk ca 1965 3) Tholen zeedijk k) Kapelle Z.-Beveland U) Goes v. Dusseldorpstraat 2) Voor Schouwen-Duiveland noteerde ik de volgende vindplaatsen: Dijk in omgeving Noordgouwe-Dreischor 5) Zierikzee, tuin Burgerweeshuis 5) Zierikzee, tuin Keetenstraat 11: in 1977 spontaan in ons vroegere voortuintje gevestigd. Serooskerke, tuin J. Viergever, verwilderd. De Zuidhoek bij Zierikzee was al lang een bekende vind plaats. Rond 1900 is de plant er gevonden U). In 1937 zag J. Viergever de planten bij De Val. In 1979 was de vindplaats hier bezet met zeker 10 planten met totaal ongeveer 25 bloemen. Op 8 juli 1980 waren er naar schatting 250 bloemen aan een 20-tal forse planten! Van 's-morgens vroeg tot ongeveer 10 uur bloeien'de plan ten en tenslotte verschijnen er grote pluisbollen aan. Geluukig wordt hier aan de buitendijk niet gemaaid en krij gen de planten kans zich via de wind te verspreiden. Zolang men de buitendijk een beetje ruig houdt en er alleen wat vissers en wandelaars komen, kunnen we nog lang genieten van de bijzondere zoutplanten bij De Val! rfyaHS 13ez!<hvrti/

Sterna | 1980 | | pagina 130