133 grijs-bruin nachtvlindertje, dat echter ook vaak overdag en tegen de avond aktief is. De Blauwtjes waren vertegen woordigd door het Gewoon- en het Bruin Blauwtje. De eerste leeft vooral op vlinderbloemigen, zoals de Rolklaver bij voorbeeld, pn de tweede op ooievaarsbekachtigen. De Dik- kopjes zfjn rossig gekleurde, kleine en snel vliegende vlindertjes, waarvan twee soorten werden gezien: het Groot- en het Geel Dikkop je In het algemeen bezoeken vlinders vooral veel bloemen met een paarse of blauwe kleur. De meeste vlinders kunnen dan ook waargenomen worden op Luzerne, Knautia, Koninginnekruid, Knoopkruid en Rode Klaver. Eileggende vrouwtjes van sommige soorten reageren echter juist weer op andere kleuren en mijden blauw en paars. Bij soorten waarvan de rupsen op grassen leven, de Zandogen bijvoorbeeld, reageren die vrouw tjes op groen. Sommige rupsen kunnen danig huishouden op hun waardplant. De meesten zullen de kaalgevreten Jacobskruiskruid-planten vol met de opvallend zwart-geel gekleurde rupsen van de Jacobsvlinder wel eens gezien hebben (in Australië is deze vlinder ingevoerd om het, voor het vee giftige, Jacobskruis- kruid te bestrijden)Men zou denken dat de vrolijk ge kleurde rupsen er juist om vragen om door vogels opgegeten te worden. Dit gebeurt echter zelden. Ze hebben kennelijk een nare smaak en hun kleuren dienen juist om hun vijanden te waarschuwen, net zoals bijvoorbeeld bij lieveheersbeest jes en wespen. Een andere soort rups die in sommige jaren danig huis kan houden is de BastaardsatijnvlinderOp de Brouwersdam teIden we in ongeveer 45 van de Duindoorn, nesten van rupsen van deze vlinder. De bonte harige rupsen leven in kolonies in omvangrijke spinsels. Vandaar gaan ze op zoek naar voedsel, maar ze keren regelmatig naar het nest terug. Zoals reeds vermeld is, is voor een gevarieerd insekten- leven een soortenrijke vegetatie noodzakelijk. Ook voor de vlinders geldt dus dat gestreefd zal moeten worden naar een beheer waarbij een diverse vegetatie ontstaat. De dij ken kunnen zo als refugium dienen voor plant en dier. Bo vendien kunnen van hieruit vele nuttige roofinsekten en vogels een, vaak onderschatte, funktie in de bestrijding van voor de landbouw schadelijke insekten leveren.

Sterna | 1980 | | pagina 133