13 jachtopzieners waren er zijn toegewijde helpers. Omdat hij na het avontuur in de inlagen in een schuiltent niet veel vertrouwen meer had en rondsjou wen met een grote kist door de duinen ook niet zo aantrekkelijk leek, werd daar in het begin meestal gebruik gemaakt van een overdekte kuil. Ondanks zo nu en dan een zandregen in de nek of op de middagboterham leverde zo'n kuil goede resultaten op. Later werd in het duin meestal gebruik gemaakt van een automatische camera, waarbij de vogel zichzelf fotografeerde. Na het opstellen kon dan samen met de jachtopziener een duinwandeling ge maakt worden, of zoals de legende verhaalt, kon de wachttijd met een partij biljart in de dorpsherberg gekort worden. Ondertussen had de Wulp of Wa tersnip dan wel zijn eigen portret gemaakt. Alleen voor de serie foto's van de Torenvalk kwam meer kijken. Het nest zat boven in een den, en hoe kom je daarbij. Voor onze begrippen ging men in die dagen wel erg wild te werk. Doodeenvoudig werd de top met nest uit de boom gezaagd en op de begane grond neergelaten, de boomstomp vormde een stevig statief. Het resultaat was een mooie serie kieken en een voor spoedig uitgevlogen torenvalkbroedsel. In de eerste jaren werd alleen in het broedseizoen, dus van april tot in juni ge fotografeerd, en de rest van het jaar had de camera rust. Maar in het seizoen waren het dan wel drukke dagen, waarop elk vrij uur in het veld doorgebracht werd. Er deed zelfs het verhaal de ronde, dat hij met bepakte fiets ter kerke ging, opdat hij na het volbrengen van zijn taak als organist onmiddellijk op pad kon. In het begin hebben zijn dorpsgenoten hem wel eens hoofdschud dend nagekeken, als hij met volgepakte fiets en later op zijn rode motorfiets richting inlagen of duin vertrok. Maar dat deerde hem niet, en al gauw was men aan hun schoolmeester, die als een kwajongen achter de ,,veugeltjes" aan zat, gewend. En dat niet alleen. Met stelde hem op de hoogte van broed- Voor wie staan de tureluurtjes keurig in de rij, als hij met zijn fotokastje komt voorbij?

Sterna | 1980 | | pagina 13