143 vinden zijn. De andere bovengenoemde kenmerkende dijken- planten zijn alle in meer of mindere mate op de Schouwse dijken te vinden. De mooi rood bloeiende Aardaker schijnt na de ramp vele jaren van Schouwen verdwenen te zijn ge weest. Thans komen hier weer enige rijke groeiplaatsen van deze vrij zeldzame soort voor. De ramp heeft ook nog ande re botanische gevolgen gehad. Zo kwam bijvoorbeeld Heksen- melk, een verwante soort van het Kroontjeskruidvoor 1953 hier niet op de dijken voor. Deze soort is met de aangevoer de grond voor het dijkenherstel meegekomen en kan nu regel matig op dijkhellingen aangetroffen worden. Een echte Schouwse dijkenplant lijkt de Beemdkroon of Knautia te zijn Deze plant komt vooral op de dijken rond Zonnemaire voor. Rijdend over de Blooisedijk valt deze lila bloeiende plant zomers duidelijk op. Het eigen karakter van de Schouwse dijken wordt waarschijn lijk veroorzaakt door de in het algemeen zandige, dus schrale, grond. Op voedselarme bodems is de soortenrijkdom aan planten groter dan in voedselrijke milieu's. De vege tatie is meestal fijner van structuur en herbergt vaak ve le min of meer storingsgevoelige soorten. Op de meest zan dige, zonnige dijkvakken vonden we vegetaties met soorten als Goudhaver, Reukgras, Bevertjes of Trilgras, Zeegroene Zegge, Muizeoor, Biggekruid, Gewone Veldbies, Rolklaver, Muurpeper en Gewone VleugeltjesbloemGecombineerd met de al eerder genoemde soorten als Beemdkroon, Agrimonie, Echt Walstro en Akkerhoornbloem zijn dit de fraaiste en meest bijzondere stukjes dijkvegetatie op Schouwen-Duiveland Hierzo kan het wemelen van de vlinders, bijen en zweefvlie gen, waardoor beelden van weleer, beschreven in de bekende Thijsse-boekenworden opgeroepen. Lang niet overal is het zo op de Schouwse dijken. Wanneer de grond kleiiger wordt, bijvoorbeeld door een later aangebrachte aanstorting langs de dijk, wordt het al gauw minder interessant, zeker als er dan nog eens intensief en met behulp van kunstmest be weid wordt. De vegetatie is dan gelijk aan die van een soortenarm weiland. Ongestoorde dijkvegetaties tonen veel overeenkomst met zoomvegetaties van bosranden. Hiermee is dan ook in over eenstemming dat er op dijkhellingen spontaan struiken uit de houtige bosrand opslaan, zoals Meidoorn, Sleedoorn, Hondsroos en Braam. Op verscheidene Schouwse dijken zijn

Sterna | 1980 | | pagina 143