ns tegenkomen. Bij ons tot nu toe eenmalig bezoek aan de Brou- wersdam vonden we, naast de hierboven genoemde soorten, het opvallend bloeiende Handjesgras, voorkomend over vele 10-tallen vierkante meters evenals de Sikkelklaver, een verwant van de Luzerne. Andere min of meer opvallende soor ten die we aantroffen zijn Veldsalie, Schermhavikskruid en waarschijnlijk Breedbladige Ereprijs (dit even voor de liefhebbers) Tenslotte nog enige woorden over de buitendijken, ook dijken onder maritieme invloed, echter onder andere omstandigheden. Deze dijken hebben een klei-deklaag en gaan aan de voet over in een steenglooiing. Op de buitenzijde van de dijk, welke onder invloed staat van het zoute spatwater, kan men verscheidene zoutplanten van het schor aantreffen, zoals Zeekraal, Zeeaster, Lamsoor, Zoutmelde of Obione en Zee- alsem. Vooral aan de Havendijk van Zierikzee komen vele zoutplanten voor. Nog meer naar beneden kan men de scherpe zonatie van het Knots- en Blaaswier en Kleine Zeëik zien. Ook op de dijken langs het Grevelingenmeer komen nog zout planten voor, alhoewel de invloed van het water hier minder groot is. Er komen geleidelijke overgangssituaties naar zoutmijdende dijkplanten voor. Juist in dit overgangsmilieu komen kenmerkende, nog net iets zout-tolerantesoorten als Smalbladige Rolklaver, Aardbeiklaver en (de echte) Sel derij voor. De verzoeting hoger op de dijken langs het Grevelingenmeer uit zich in opslag van Wilgen, Vlieren en vreemd genoeg ook varens. Weinigen zullen de cultuurhistorische, landschappelijke, natuurwetenschappelijke, esthetische en educatieve waarden van de dijken ontkennen. Het spreekt dan ook vanzelf dat we, vooral op de oude binnendijken, zeer zuinig moeten zijn. Gestreefd moet worden om, waar mogelijk, door een juist be heer een soortenrijke vegetatie te laten ontstaan en te handhaven Geraadpleegde literatuur: Westhoff, V., Bakker, P.A., Voo, E.E. (1971) Wilde Planten, deel 1 en 2 Van Leeuwen, C.G. en Van der Natuurmonumenten, 's Gravenland.

Sterna | 1980 | | pagina 145