den. Na de realisatie van een inlaatwerk in de Grevelingendam kan ook worden gedacht aan een "mini-getij" in de Grevelingen. Deze beheersmaat regel zou de situatie van vóór 1971 nog het meest benaderen. Het eventueel zoet worden van de Grevelingen is niet de enige bedrei ging. Met name langs de kust van Schouwen-Duiveland zijn een aantal gi gantische recreatieprojecten in uitvoering of reeds voltooid. Omdat de recreatie vanuit Zeeland een steeds toenemende druk op het ge bied uitoefent, heeft de provincie Zuid-Holland alle ontwikkelingen aan de noordkant van de Grevelingen afgeremd of stilgelegd, mede omdat Zee land wel erg hard van stapel loopt! In hoofdstuk 5 worden de veranderingen in de broedvogelstand na de af damming in het kort besproken. Maar liefst 62 soorten hebben na 1971 in het gebied gebroed, waarvan 47 zich pas na de afsluiting vestigden. Van een aantal soorten wordt verwacht dat ze zich de komende jaren zullen vestigen. Vooral dank zij het zoute milieu biedt het gebied een geschik te broedplaats aan tal van elders in Noordwest-Europa schaarse soorten. In hoofdstuk 6 worden alle na de afsluiting in de Grevelingen waargeno men vogelsoorten besproken. Het is verheugend dat zowel gegevens van amateurs als van Staatsbosbeheer en van de Deltadienst van Rijkswater staat zijn verwerkt. Dit overzicht biedt een schat aan informatie, zowel voor de geïnteresseerde natuurliefhebber als voor de wetenschapper. Van veel soorten zijn overzichtelijke tabellen met telresultaten opgenomen. Door de talrijke illustraties, de overzichtelijke en gevarieerde bladin deling en de fraaie open letter maakt het boek een goed verzorgde in druk. De band is van blauw linnen met goud opdruk. Deze eerste boekuitgave van het Zeeuws Biologisch Museum is als zeer geslaagd te beschouwen! In de weekeinden is er een expositie over de Grevelingen in het Zeeuws Biologisch Museum, waar o.a. de originele tekeningen en aquarellen, die het boek illustreren, te zien zijn. Het boek kan worden besteld door overmaking van 42,50 (zie bijgaande antwoordkaart) of op het museum, Duinvlietweg 6 te Domburg a 38, worden opgehaald. Warm aanbevolen!

Sterna | 1980 | | pagina 151