152 Wilde ganzen in Zuidwest-Nederland in de winter 1978-1979. EindredaktieJ. BeijersbergenA.M.M. van Haperen en J.W.M. Kuijpers. Vermenigvuldiging: Staatsbosbeheer Zeeland. •fitytk Behalve een overzicht van de aantallen overwinterende ganzen in het Del tagebied en naaste omgeving gedurende de strenge winter van '79, vindt men in dit rapport gegevens over gedrag, fourageergebieden en slaaptrek in vergelijking met enkele voorgaande winters. De voornaamste conclusie uit dit rapport is het relatief grote aantal overwinteraars, 160.000 tegen gemiddeld 50.000 in de drie winters daar voor. Dit betekent, dat ongeveer de helft van de in West-Europa over winterende ganzen lange tijd in onze contreien verbleef. De samenstellers melden eveneens de invloed van ij zei en sneeuw op de terreinkeuze van de ganzen, het fourageren op plaatsen waar dat voordien nooit gebeurde en het vrijwel, achterwege blijven van de slaaptrek, dus slapen in het fourageergebied De gegevens zijn geput uit waarnemingen en mededelingen van 81 personen en 2 instellingen. De resultaten zijn in overzichtelijke tabellen, naar soort en regio, gerangschikt; ze worden omringd door een heldere dis cussie. De sneeuwval in die winter wordt op 6 kaartjes (perioden van 10 dagen elk) aangegeven, gevolgd door een grafiek, die het verloop van temperatuur, sneeuwval en ijzelvorming gedurende dezelfde periode (dec. t/m febr.) laat zien. Dit rapport, 30 blz. tekst, 50 tabellen van elk 1 blz., waarin alle ba sisgegevens per soort en per regio zijn verwerkt, 7 neerslag— en tempe- ratuurkaartjes en 1 overzichtkaart voor het waarnemingsgebied is niet slechts van belang voor beroepsornithologen. De geïnteresseerde amateur vogelaars, die willen weten wat hier 's winters aan ganzen te koop is en waar zij dan hun kijkers moeten richten, komen hier goed en goedkoop aan hun trekken: Voor 8,wordt het rapport thuisbezorgd, na storting op giro 2241724 van A.M.M. van Haperen, Veerse Singel 194 te Middelburg. Afhalen na telefonische afspraak: 5tel. 01180 - 37466. ~Red.

Sterna | 1980 | | pagina 152