V ook tegen de achtergrond van de waarde van het Deltagebied. Al met al een boekje, waar onze buurvrienden trots op kun nen zijn. Voor hen die de natuur op Schouwen-Duiveland een warm hart toedragen is dit boekje, (120 pagina's met vele foto's, kaartjes en vogelschetsen) het aanschaffen zeer de moeite waard. Het kost 12,50 indien afgehaald bij F. Schoonak- ker, Schelphoekstraat 4, Zierikzee en 16,50 bij verzen ding. In de tijd dat het Vijverbergboekje gemaakt werd hebben wij ons eigen Krekenboekje uitgegeven. Zoals eerder in de informatie-brief van oktober vermeld, is dit een groot suc ces, waarvoor nog steeds aanvragen binnenkomen, zelfs uit België en Duitsland. In deze info-brief heeft u al het nodige kunnen lezen over de activiteiten in het eerste halfjaar. Over het tweede halfjaar zal iets minder verteld kunnen worden, omdat de bijdragen nu eenmaal geruime tijd voor de datum van ver schijnen binnen moeten zijn. Met een aantal van u hebben we over onze activiteiten reeds op de braderie van Oude Tonge of Middelharnis kunnen pra ten. Deze vorm van aan de weg timmeren is erg direkt en levert daardoor veel informatie op over de ideeën van de bewoners van Goeree-Overflakkee, waar het de bescherming van natuur en landschap betreft. Na de vakantie-periode kwam de activiteitenmachine weer op gang. Natuurlijk waren er weer bestemmingsplannen en aan- legvergunningen, die om aandacht vroegen. Half september hebben wein overleg met "Schouwen-Duiveland" een bezwaar schrift ingediend tegen de ontgrondingsaanvraag van de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders voor de aanleg van een eilandje in de Grevelingen ten behoeve van de water sport. Dit eilandje komt in de buurt van de Hompelvoet een erkend natuurreservaaten het moet de aandacht van de Hompelvoet afleiden.Gevreesd wordt echter dat het tegen overgestelde het geval zal zijn. Bovendien vinden de ont grondingen plaats op plekken met een diepte tot 3 meter, die natuurwetenschappelijk juist erg waardevol zijn. Zoals al eerder gemeld3 lijkt ook de Ruilverkaveling Flak- kee haar schaduwen vooruit te werpen. Nu reeds zijn een oude -en weer alszodanig aangemerkte- ëêuwkant en een op het voorontwerp aangeduid gras land-met-natuurfunktie ge draineerd. Ook dreigen de êêuwkanten aan de Galatheese Wa tering tot bouwland te zullen worden omgeploegd. Helaas heeft een voorontwerp voor een ruilverkaveling geen rechts kracht3 zodat we een en ander met lede ogen moeten aanzien. Een plan dat niet direkt schaduwen vooruit werpt maar wel zwarte (en witte) plekken vertoont is het voorontwerp Streekplan Zuid-Holland Zuid. Dit plan3 een boekwerk van ruim 500 pagina's, moet het aanzien van en het maatschap pelijk funktioneren in onze streek voor de komende 10 ja ren bepalen. Het Delta-milieu krijgt er ruime aandacht in. Er is een inspraak-procedure waarbij de bewoners van de verschillende regio's, waar het plan over gaat, in werk groepen zo'n twee maanden wekelijks hun ideeën over dat plan kunnen uiten. In totaal doen zo'n 60 personen op Goe- ree-Overflakkee mee aan deze inspraak. Gelet op het belang voor de streek mag dit als een gering aantal worden gezien. Het bestuur van de Vereniging heeft ook deelgenomen aan deze werkgroepen. Ze heeft hierdoor inbreng via deze groe pen en maakt ook zelf een commentaar. Hoewel het plan de

Sterna | 1980 | | pagina 155