41 oostelijk gedeelte van de Flaauwers-inlaag, legt het vischdiefje (Sterna hi- rundo), de witte star genoemd, de eijeren op aardheuveltjes in het water gele gen, terwijl in het westelijk gedeelte de minder fijne eijeren geraapt worden van de kokmeeuw (Larus ridibundus). In vroegeren tijd was de inzameling van de eijeren werkelijk eene bron van bestaan, als in verband staand met eene uitgestrekte en langdurige winter- inundatie van het platte land van Schouwen. Sedert echter de polder eene betere, thans eene uitmuntende afwatering er langt heeft, wordt zij minder dan vroeger door de vogels bezocht, tenzij na buitengewoon natte zomers. Behalve de eijeren van de reeds genoemde vogels vindt men in Schouwen ook die van de lach-zeezwaluw (Sterna anglicadoor de boeren de blaauwe of kleine star genoemd.*). De eijeren van deze vogel zijn kleiner dan de ande ren en de fijnsten; zij komen echter in beperkten getale voor, omdat de vo gels, die door hunne kwaadheid de anderen verjagen, zoo veel mogelijk door de landlieden geweerd worden".19) Informatiebron zijn ook de „Pachtboekjes" waarin vermeld staat aan wie ge durende de volgende heventijd eigendommen van het Waterschap verpacht werden. Interessant voor ons in de Voorwaarden van Verpachting is art. 18. Behalve dat de pachters moeten zorgen voor een raapvergunning van de Commissa ris van de Koningin moeten de pachters „voor hunne rekening nemen alle schade, die door het opmalen van den boezem van het Stoomgemaal mocht ontstaan". Dat dit toch wel eens tot problemen leidde, zullen we hieronder nog zien. De pachters „zijn bevoegd de zoogenaamde hillen of broedplaatsen zooveel te verhoogen, als zij tot voorkoming of vermindering van de te lijden schade wenschelijk of dienstig achten".20) In de pachtboekjes komen we telkens dezelfde families tegen die de vogela- rij en visserij pachtten. In de Uitslag van Prommelsluis: v. d. Sluis; in de Flaauwers Inlaag: v. d. Hoek; in de Weevers Inlaag: v. Damme en ook v. d. Hoek; in de Heertjes Inlaag: Boot en later Berrevoets. Ook in de Cauwers Inlaag en Kisters Inlaag (deel Suzanna's Inlaag) is de vo- gelarij bedreven. Zoals gezegd werd voor 7 jaar verpacht, we lezen over het bezwaar daarvan iets in 1902: „De eierpacht loopt over 7 jaren: een te korte termijn om, zonder financiële schade eens een jaar niet te rapen, en dit wordt juist zéér wen schelijk geacht om de vogels op den duur te behouden. Kon het Waterschap Schouwen besluiten den termijn van 7 op b.v. 14 jaar te brengen dan zou elke pachter, die zijn belang begrijpt, de vogels althans eens een jaar met rust la ten en onze vogelfauna minder kans loopen te verarmen" 21) Inderdaad komen we enkele jaren daarna verpachtingen voor 14 jaar tegen. Met de Sterna anglica wordt waarschijn/lik niet de Lachstern maar de Dwergstern bedoeld (Red.).

Sterna | 1980 | | pagina 41