De funktie van het Deltagebied als broedplaats voor sterns 79 Inleiding Het Nederlands Deltagebied heeft altijd een belangrijke rol gespeeld als broedplaats van een aanzienlijk deel van de Noordwesteuropese popu laties van Grote Stern Sterna sandvicensis, Visdief Sterna hirundo en Dwergstern Sterna albifrons. Ook Lachstern Gelochelidon nilotica en Zwarte Stern Chlidonias niger in het Deltagebied gebroed, doch deze twee soorten blijven hier verder buiten beschouwing. In het begin van deze eeuw werden tienduizenden sterns gedood ten behoe ve van de damesmode. Ook het rapen van eieren hief toen een zware tol. De eerste beschermende maatregelen werden getroffen in 1912, waardoor het aantal broedparen kon toenemen. Deze toename was echter van tijdelijke aard. In de vijftiger en zestiger jaren namen de aantallen wederom sterk af. Deze afname was vooral het gevolg van vergiftiging van het voedsel, waarin grote hoeveelheden gechloreerde koolwaterstoffen, afkomstig van bestrij dingsmiddelen, konden worden aangetoond (Koeman et al., 1967). Boven dien gingen er toen in het Deltagebied een aantal gebieden waar grote aan tallen sterns broedden, verloren als broedplaats. Met name dienen hier ge noemd te worden De Beer, de Scheelhoek, de Kaloot en de Braakman. In de zeventiger jaren trad er weer enig herstel op en het Deltagebied vervult nu weer een belangrijke funktie als broedgebied voor sterns. Dit artikel is vooral bedoeld om het populatieverloop van Grote Stern, Visdief, Noordse Stern en Dwergstern in het Deltagebied sinds het begin van deze eeuw te re- konstrueren en om de betekenis van het Deltagebied als broedplaats voor deze soorten in nationaal en internationaal verband aan te geven. De in dit artikel gebruikte gegevens zijn vooral afkomstig uit de tot onze be schikking staande literatuur. Daarnaast zijn ook veel eigen (ongepubliceer de) onderzoeksresultaten verwerkt, alsmede enige aanvullende informatie van vogelwerkgroepen en partikuliere waarnemers. Grote Stern In het Deltagebied broedt tegenwoordig ongeveer 50% van de Nederlandse

Sterna | 1980 | | pagina 79