7 stern, dus van jonge visdiefjes kon nog geen sprake zijn. Eén visdiefei was erg afwijkend van kleur: op zuiver tomaatrode ondergrond donker gevlekt. De kokmeeuwen waren er nog driester, ze gingen vlak bij ons tot broeden over. Berrevoets noemde de visdief „kleine stern"; vroeger werden ze op de hillen „ikkertjes" genoemd, zei hij. Het weer had zich tot nu toe, op een kladje na, goed gehouden, maar nu pak ten donkere onweerswolken samen, het welige gras werd verbazend donker. Plotseling ruiste de regen neer, het werd een stortbui. Ik had geen jas aan; we kropen in een greppel onder de vegetatie, maar dat baatte niet. Toen het iets doorlichtte, zochten we nog het laatste, schaars bevolkte gedeelte af. Daar lag ook een scholeksternest, de scholeksters zaten op de glooiing. Het gras was nu kletsnat, de sokken sopten in m'n schoenen en telkens gutsten nieuwe buien neer. Zwaar zoefden de vleugels van de natgeworden rondflad derende meeuwen en sterns. Toen we de hil afgezocht hadden, bracht Berre voets me, op mijn verzoek, naar de wal. Dit is een van mijn oudste herinneringen aan Schouwen, zo was het er, nu 38 jaar geleden. Ik ben er dezer dagen teruggeweest, en ja, het is een legende geworden, het verhaal dat hier boven staat. Vijverberg, vogels en Schouwen, het lijkt wel of ze bij elkaar horen. Vijver berg is er niet meer, maar de herinnering aan hem leeft voort. Hij hoeft geen legende te worden, want zijn prachtige foto's en aardige boeken blijven on der ons. Het is een voorrecht, te mogen zeggen dat je ruim twintig jaar met hem bevriend bent geweest, hier in dit boekje, waarin we hem hulde brengen. Hij was een fijn mens, in alle opzichten. De vogels, ze zijn, en dat niet alleen op Schouwen, gedecimeerd of erger dan dat, door ónze schuld, al is het dan mogelijk niet rechtstreeks de uwe en de mijne. Maar ze kunnen terugkomen: de natuur heeft een werkelijk verbluffen de kracht om zich te herstellen, als we haar maar de kans geven. Laten we daarbij een voorbeeld nemen aan de grote pionier die Vijverberg was. Zijn en thousiasme en werklust kunnen een voorbeeld zijn. Wïï w .'-L uiÏÏ&M-jt'

Sterna | 1980 | | pagina 7