rijk is dat maaitijd en maaifrequentie jaar in jaar uit gelijk blijven. Elk jaar wat anders doen werkt nivellering in de hand. Wanneer een be paalde berm elk jaar op hetzelfde tijdstip, bijvoorbeeld begin juli, wordt gemaaid, zal een rijk gevarieerde vegetatie ontstaan. Hopelijk zullen de wegbeherende instanties op Schouwen-Duiveland spoedig op de boven beschreven beheersvorm overgaan. Belangrijk is dat op een of andere manier het maaisel wordt afgevoerd. Gunstig is in dit geval dat er de laatste jaren weer meer bermen zelf gemaaid en gehooid worden. Wat voor de dijken het beste beheer is, is reeds in het voorgaande dui delijk geworden. Extensief beweiden, maaien en hooien en geen gebruik van kunstmest doen soortenrijke vegetaties ontstaan. In de praktijk zijn deze wensen allicht niet altijd te verwezenlijken. Wel haalbaar zijn de volgende suggesties voor beherende instanties of partikulieren Wanneer er intensief beweid wordt, kan dat beter op kleiiger dijkgrond gebeuren dan op zandige, schrale hellingen. Deze laatste hellingen zijn botanisch rijker dan kleiiger dijkvlakken. Intensieve beweiding kan beter op de meestal soortenarmere noordhellin gen plaatsvinden, dan op de rijkere zuidhellingen. Wanneer het vee niet te lang achter elkaar op een bepaald dijkvlak ge houden wordt, kan ook een vorm van extensieve beweiding ontstaan. Bepaalde dijkvlakken die nu aan hun lot overgelaten worden, meestal om dat ze te steil zijn om, mechanisch, te maaien, zouden, om verdere ver ruiging tegen te gaan, extensief beweid kunnen worden met enige schapen of pony's. Net als voor het bermbeheer geldt ook hier dat grotere soortenrijkdom verkregen wordt door elk jaar op ongeveer dezelfde tijd en plaats het zelfde beheer toe te passen. G.J.C. Buth Geraadpleegde literatuur: Londo3 G. (1979) Bermen en taluds. In: Levensgemeenschappen. Rijksinstituut voor Natuurbeheer3 Pudoc3 Wageningen. Zonderuijk3 P. (1978) Het behoud van flora en fauna in het cultuurland schap. In: Wetenschap in dienst van het natuurbeheer. JJitgave Ministerie van Cultuur3 Recreatie en Maatschappelijk Werk3 's-Gravenhage.

Sterna | 1981 | | pagina 11