16 Op vrijdagmiddag 29 dec. 1980 zijn van de Vogelwerkgroep de jeugdleden Remko Braber, Kees Koese (1), Wilfred Hameeteman en Kees Koese (2) onder leiding van twee "wat meer ervaren vogelaars" er op uit getrokken voor een wandeling op de "Kwade Hoek". De bedoeling van deze middag was het maken van een fikse strandwandeling om daarbij zoveel mogelijk op vogels te letten. Bij de "Kwade Hoek" aangekomen zijn we eerst de z.g. oude zeewering overgestoken. Hier zagen we direkt al aan beide zijden van de duinover gang in de duindoorns truiken grote groepen Kramsvogels en Koperwieken die ijverig duindoornbessen aan het zoeken waren. Wat verder, op de "Kwade Hoek" zelf, zagen we twee Eksters en een boven het terrein zwe vende Blauwe Kiekendief op zoek naar prooi. Na een tocht door het terrein en over de lagere buitenste duinrichels bereikten we het strand. Hier zijn we langs het vloedmerk aan de voet van de buitenste duinenrij in de richting van de Oostpunt van de "Kwade Hoek" gelopen. Nog maar nauwelijks op pad viel ons de grote hoeveelheid aangespoelde lege flessen op. Wilfred en Kees begonnen de flessen in een eveneens aan gespoelde viskist te verzamelen om deze mee te nemen voor de glascontai ner. Binnen enkele minuten was de kist echter al geheel gevuld en lagen er nog steeds flessen op het strand. Tijdens het rommelen met al die flessen zagen Remko en Kees ondertussen drie Tureluurs, nog een Blauwe Kiekendief en enkele in een kleine geul op het strand fouragerende Pijlstaarten. Een stuk verder op onze tocht hoorden we plotseling het geluid van honderden in paniek opvliegende Brandganzen. Ze waren opgeschrokken door enkele schoten, gelost door ja gers die in de duinen op fazanten aan het schieten waren. Een hele poos hébben we staan kijken naar de van streek geraakte ganzen die in de lucht langzaam tot rust kwamen en formaties gingen vormen. Daarna bleven ze nog enige tijd onzeker rondcirkelen boven het terrein, niet wetende wat ze moesten doen om uiteindelijk koers te zetten richting "Scheelhoek" in de hoop daar enige tijd ongestoord te kunnen fourageren. Ontzettend jammer dat deze ganzen zelfs in een natuurreservaat als de "Kwade Hoek" niet rustig kunnen fourageren zonder door jagers te worden verstoord. Nog wat napratend over deze, voor de ganzen nare, situatie bereikten we het eind van de duinenrij waar het hogere gedeelte van de "Kwade Hoek" overgaat in een uitgestrekt gebied van slufters, slenken, zand- en slik- platen. Hier zagen we een rotgans rondstappen. Na de gans enige tijd rustig te hébben bekeken, verlieten we de met biestarwegrashelm en zandhaver begroeide duintjes om het ter plaatse zeer brede strand over te steken naar de zee. Tijdens het oversteken van het brede strand zagen we in de slenken tussen de zandbanken veel vogels waaronder veel Wilde Eenden en Smienten, enkele Wintertalingen, Pijlstaarten en Bergeenden; verder nog 6 Blauwe Reigers, 40 Wulpen en 16 Kluten. Natuurlijk ook een

Sterna | 1981 | | pagina 18