A.M.M. van Haperen De broedvogels van het duingebied van Schouwen. Rijkswaterstaat, Deltadienst. Studentenrapport 12-79. In de periode maart-juli 1975 heeft de schrijver een veldonderzoek gedaan naar de stand van de broedvogels van dit duingebied. Na een uiteenzetting van de wij ze3 waarop dit onderzoek gedaan werd3 geeft hij een overzicht van de broedvogels en gaat tevens in op het ver band tussen de samenstelling van de vogelbevolking en de eigenschappen van de verschillende landschappen. Er worden in dit overzicht 107 vogelsoorten besproken. Hierbij waren 84 jaarlijks terugkerende broedvogels3 11 voormalige broedvogels 3 terwijl van de overige soorten niet vaststaat3 dat zij hier regelmatig tot broe den komen. Hieronder waren enkele soorten3 waarvan door hun klein aantal of verborgen leefwijze hun voorkomen moeilijk vast te stellen was. Boven dien was een gedeelte van het Verklikkerduin met zijn dichte duindoorn begroeiing zo onoverzichtelijk en ondoordringbaar3 dat in het bestek van één broedseizoen moeilijk tot een volledig overzicht te komen was. Dat de Kop van Schouwen nog steeds een belangrijk broedgebied is3 werd wel geïllustreerd door het voorkomen van de Tapuit3 die hier wellicht een van de grootste broedpopulaties van Nederland herbergt. Hoewel er reeds veel over onze vogels gepubliceerd werd3 is dit rapport wel de eerste uitvoerige inventarisatie van de laatste jaren. Voor onze vogelwerkgroep vormt het een stevige basis om op verder te werken 1 Jac. V. OUDE KREKEN IN ONS LANDSCHAP Rijksinstituut voor Natuurbeheer 1979 Natuurbeheer in Nederland; Levensgemeenschappen. PudocWageningen. Vereniging voor Natuur- en Landschapsbescherming Goeree en Overflakkee 1980 De kreken van Oostflakkee. Door het Rijksinstituut voor Natuurbeheer is in 1979 uitgegeven Levens gemeenschappen"3 waarin het beheer van onze natuurlandschappen wordt be handeld. In dit bijna 400 blz. tellende3 keurig ingebonden boek3 komen achtereenvolgens wateren3 veengebieden3 duin- en heidegebieden3 houtige begroeiingen en overige milieus aan de orde3 iedere keer met hun kenmer- ken3 geschiedenis3 bedreigingen en beheersmogelijkheden. Voor iedere beheerder van een natuurgebied een praktische gids3 waarbij ik ook denk aan gemeenten en waterschappen die vaak een beheerstaak heb ben. In het hoofdstuk "Wateren" is een paragraaf gewijd aan oude kreken (blz. 43-48). Als voorbeeldfoto dient een kreek ten noorden van Simonshaven op Q5

Sterna | 1981 | | pagina 27