38 Putten (waarom staat bij geen enkele foto een onderschrift? Bij de kenmerken van de oude kreken komen o.a. aan de orde de fysisch- chemische eigenschappen en kenmerkende organismen. De typische flora en fauna van brakwatergebieden zonder getij krijgt aandacht en ook het naast het water gelegen laaggelegen kreekgrasland (Flakkees: "d'êêuwkante") Bij het beheer wordt gewezen op drie punten: 1. de geomorfologische structuur behouden 2. het brakwaterkarakter behouden 3. vervuiling vermijden. Ten aanzien van vogels wordt duidelijk gesteld: "Zowel de ondiepe gedeel ten van de kreek als de moerassige oevers zijn gevoelig voor verstoring". Het brakwaterkarakter heeft veel te maken met het waterstaatkundig be heer van de omgeving. In het geval van Flakkee dus met Krammer en Greve- lingen. De zoet-zout discussie geldt evenzeer voor de binnendijkse wate ren! Opvallend is nog de zin: "Waar mogelijk dienen oude kreekgraslanden die eertijds in bouwland werden omgezet, in ere hersteld te worden". Opval lend vooral omdat dat "eertijds" op Oostflakkee wel zeer recent is'. Het zijn juist deze randen van de oude kreken, met restpopulaties van noordse woelmuis, broedende steltlopers en een zoutwinnende flora, die landschapsecologisch zo belangrijk zijn. Laat de kreken geen dode, rechtgetrokken waterlopen worden in een mono toon grootschalig akkerland! F.B. Een eerste uitgave om trots op te zijn! Ten aanzien van het behoud en beheer van deze oude kreken, die nog zo veel vertellen over het ontstaan van het (Flakkeese) landschap, komen het Rijksinstituut voor Natuurbe heer en de Vereniging voor Natuur- en Landschapsbescherming Goeree-Over- flakkee onafhankelijk van elkaar tot eensluidende conclusies. Elke Flak- keeënaar zou dit boekje, handelend over het ontstaan van zijn eigen streek (F. Beekman) met de daarin nog aanwezige wilde planten en vogels (J. Heijboer en Johan Everaers) bij de hand moeten hebben. In het hoofd stuk over de bedreigingen van de oude kreken (J. Hendriks) lezen we over een algemeen geldend Nederlands probleem: het is moeilijk in een agra rische streek de negatieve invloeden van de verdergaande intensivering van de landbouw te keren. Het moet evenwel iedereen duidelijk zijn dat niet slechts de agrarische (lees: financiële) belangen bij inrichting en beheer van ons woongebied een rol mogen spelen. Gelet op de recente ontwikkelingen op Flakkee: voor bestuurders en ambtenaren van gemeenten en waterschappen verplichte lektuur. J.B. Erratum: Het artikel in het vorige nummer getiteld: "De flora van de Schouwse dijken", was niet geschreven door M.K. Buth, doch door G.J.C. Buth. De foto's bij de toespraak van voorzitter F. Jansen in Sterna 24, 3/4 zijn gemaakt door Wim C. Mulliê.

Sterna | 1981 | | pagina 28